REKLAMA

Ropa zaliczyła najniższą cenę od ponad 6 miesięcy i ruszyła w górę

2022-08-17 07:54
publikacja
2022-08-17 07:54
Ropa zaliczyła najniższą cenę od ponad 6 miesięcy i ruszyła w górę
Ropa zaliczyła najniższą cenę od ponad 6 miesięcy i ruszyła w górę
fot. Corona Borealis Studio / / Shutterstock

Ceny ropy w USA zaliczyły najniższy poziom od ponad 6 miesięcy i znów ruszyły w górę. Inwestorzy rozważają perspektywy wzrostu podaży ropy z Iranu, a tymczasem słabną prognozy globalnego wzrostu gospodarczego - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 87,48 USD, wyżej 1,09 proc., po spadku w trakcie 3 poprzednich sesji o ponad 8 proc.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 93,22 USD za baryłkę, wyżej o 0,95 proc.

Bankier.pl

Na rynkach rosną nadzieje na zwiększenie podaży irańskiej ropy, ponieważ w ostatnich dniach poczyniono znaczące postępy w rozmowach krajów Zachodu z Teheranem w sprawie ożywienia porozumienia nuklearnego.

Stratedzy Goldman Sachs Group Inc. studzą jednak optymizm rynkowych graczy wskazując, że osiągnięcie umowy nuklearnej jest mało prawdopodobne w krótkiej perspektywie, chociaż urzędnicy po obu stronach Atlantyku sygnalizują możliwość zawarcia porozumienia po ponad roku falstartów.

Dodają, że nawet w przypadku zawarcia paktu, dodatkowa ropa z Iranu nie popłynie wcześniej jak dopiero w przyszłym roku.

"Uważamy, że deal nuklearny Iran-USA jest mało prawdopodobny w krótkim okresie, a sytuacja patowa jest korzystna dla obu stron" - piszą stratedzy Goldman Sachs w rynkowej nocie z 16 sierpnia.

"Nawet w przypadku przełomu nastąpi prawdopodobnie +etapowe wdrażania+ ugody, a większe dostawy ropy z Iranu pojawią się najwcześniej na początku 2023 r." - podkreślają.

Analitycy oceniają, że nastroje na rynkach ropy nadal są negatywne.

"Nastroje na rynkach nadal są zasadniczo negatywne w związku z perspektywą osiągniecia umowy nuklearnej z Iranem, a na dodatek na rynkach utrzymują się wciąż obawy dotyczące popytu" - mówi Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

Dodatkowa podaż ropy, jeśli do takiej dojdzie, może wywierać większą presję na ceny surowca, jednak eksperci Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) optymistycznie oceniają prognozy wzrostu popytu na surowiec, gdy gwałtownie rosnące ceny gazu ziemnego mogą wpłynąć na zwiększenie zużycia ropy.

W USA maleją zapasy ropy - wynika tymczasem z raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API ) - w ub. tygodniu zapasy te zmniejszyły się o 448 tys. baryłek. Wzrosły za to zapasy benzyny - o ponad 4 mln baryłek.

W środę oficjalne dane o amerykańskich zapasach ropy i jej produktów poda po 16.30 Departament Energii (DoE). (PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
roobo
Obmajtek zawsze znajdzie powód do podwyżek albo cena ropy wysoka albo gotowego produktu to znowu dolar wysoko,a prawda jest taka że Rosja i Iran
mają utrudnionąi ograniczoną sprzedaż a jakoś nikomu na świecie nie brakuje na stacjach.To tak jakby w skandynawi mówili że drzew mają mało
cwany_lis
Taaaaa a Orlen non stop podnosi ceny

17-08-2022 6 621 zł za Cena [PLN/m3]
13-08-2022 6 517 zł
12-08-2022 6 456 zł
11-08-2022 6 442 zł

a baryłka dziś poniżej 93 usd.....czy to nie jest sku.....syństwo ?
bha
Jak jej,, wiatr'' zawieje, powieje. Niestety

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki