REKLAMA

Ropa zalicza najdłuższe pasmo strat w tym roku

2022-07-01 08:10
publikacja
2022-07-01 08:10
Ropa zalicza najdłuższe pasmo strat w tym roku
Ropa zalicza najdłuższe pasmo strat w tym roku
fot. Dabarti CGI / / Shutterstock

Ceny ropy na giełdach zniżkują, a surowiec zalicza najdłuższe pasmo strat w tym roku, taniejąc już 3. tydzień z rzędu. Na rynkach utrzymują się obawy o możliwą recesję, co ograniczy zapotrzebowanie na paliwa - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 105,56 USD, niżej o 0,19 proc., po spadku ceny w tym tygodniu o ponad 1 proc. i zniżce notowań w czerwcu o ok. 8 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na VIII jest wyceniana po 108,95 USD za baryłkę, w dół o 0,07 proc.

Inwestorzy niepokoją się o potencjalne globalne spowolnienie, które może przyhamować zapotrzebowanie na ropę i jej produkty.

Dane makro z USA z tego tygodnia pokazały słabość wydatków amerykańskich konsumentów, a to one są zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost PKB.

"Ceny surowca mogą pozostać niestabilne" - mówi Zhou Mi, z działu analiz Chaos Research Institute.

"Pogłębiające się obawy o recesję zaszkodziłyby produktom naftowym i obniżyłyby marże rafineryjne" - dodaje.

"W przypadku ropy jasne jest, że rozwój sytuacji makro jest obecnie kluczowym czynnikiem wpływającym na kierunek jej cen" - wskazuje też w rynkowej nocie Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

Patterson podkreśla, że zasadniczo sytuacja podażowa na rynkach ropy jest nadal napięta, więc można się spodziewać raczej ograniczonych spadków cen ropy.

Tymczasem produkcja ropy w Rosji wzrosła obecnie do najwyższego poziomu od marca. W czerwcu wyniosła ona 10,71 mln baryłek dziennie - wynika z kalkulacji agencji Bloomberg. To o 4,7 proc. więcej niż w maju.

Rosja zwiększa też swoją siłę na indyjskim rynku ropy kosztem takich tytanów z OPEC, jak Arabia Saudyjska i Irak. Rosjanie robią ogromne postępy na tym rynku i prawdopodobnie już są największym dostawcą surowca dla tego gigantycznego azjatyckiego nabywcy.

W czerwcu Rosja dostarczała dziennie do Indii 1-1,2 mln baryłek ropy. To 1/4 całej napływającej do tego kraju ropy - dużo więcej niż dostarcza Arabia Saudyjska i prawie tyle, ile dostarcza Irak.

Indyjskie rafinerie masowo zaopatrują się w tanią rosyjską ropę, czego nie notowano na taką skalę przed wybuchem wojny Rosji na Ukrainie.

"Kiedy cena ropy idzie w górę i nie masz wyboru, kupujesz gdziekolwiek" - powiedział minister ropy Indii Hardeep Singh Puri dziennikarzom. "Mamy bardzo dobrze zdefiniowane rozumienie interesów Indii" - zapewnił. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
roobo
Ceny gazu ziemnego są już niższe niż w październiku 2021,zapasy benzyn w USA
-rosną i to w sezonie wakacyjnych wyjazdów,
-spowolnienie gospodarcze nieuniknione,
-wydobycie wzrosło
więc tylo czekać aż cena spadnie
tb2
Widać to po cenach na stacjach benzynowych :-)
tecdswv4t
Wygląda, że wynaleziono kamień filozoficzny, i masowy dodruk i pomnażanie waluty powoduje, obniżanie cen. ? Czy ktoś po prostu daje znać Arabom dymne znaki za ich odmowę współpracy z Bidenem? Jak dodamy do tego masowe spadki cen złota i srebra, to mamy wprost dzień przed wejściem do raju. Bo narracje w USA oficjalnie twierdzą, że Wygląda, że wynaleziono kamień filozoficzny, i masowy dodruk i pomnażanie waluty powoduje, obniżanie cen. ? Czy ktoś po prostu daje znać Arabom dymne znaki za ich odmowę współpracy z Bidenem? Jak dodamy do tego masowe spadki cen złota i srebra, to mamy wprost dzień przed wejściem do raju. Bo narracje w USA oficjalnie twierdzą, że gospodarka wprost kwitnie, a ludziom żyje się lepiej, natomiast inflacja nie ma wpływu na ich poziom życia.
samsza
Perspektywy rynku ropy. Recesja, ok.
Gdzie zagrożenie ze strony samochodów elektrycznych, przepraszam, delegalizacji spalinowych do czasu zeroemisyjności ? Też uważam, że śmieszne. Wszystkich nas nie zamkniecie.
lampeduza
jaki nieogarnięty artykuł. Już sam tytuł dziwny: ropa zalicza straty? Jeśli chodzi o ceny ropy to w ubiegłym roku ceny kręciły się 60-80 USD za baryłkę a obecnie kręci się 110-120 USD. Jeśli na tym polega pasmo strat, to zawsze chciałbym mieć takie straty.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki