REKLAMA

Ropa w górę - nadzieje na bodziec fiskalny w USA

2021-01-20 08:35
publikacja
2021-01-20 08:35
fot. QiuJu Song / Shutterstock

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na II na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,41 USD, wyżej o 0,81 proc.

Ropa Brent w dostawach na III na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 56,30 USD za baryłkę, wyżej o 0,72 proc.

Janet Yellen, kandydatka na stanowisko sekretarza skarbu, powiedziała, że pomoc dla bezrobotnych i małych firm w USA zapewni "największy zwrot z każdego zainwestowanego dolara".

Wezwała też ustawodawców z Kongresu, aby działali "na wielką skalę", by ratować amerykańską gospodarkę, niszczoną przez pandemię koronawirusa.

W środę nastąpi inauguracja amerykańskiego prezydenta-elekta Joe Bidena, który zaproponował niedawno pakiet pomocy dla gospodarki o wartości 1,9 biliona USD.

Jeśli nowy pakiet bodźców fiskalnych zostanie przyjęty przez amerykańskich prawodawców, to może pobudzić gospodarkę USA i poprawić popyt na energię, w tym ropę naftową.

Inwestorzy na rynkach ropy nie przejmują się w takiej sytuacji prognozami Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), która obniżyła swoje prognozy zużycia ropy na świecie z powodu wprowadzania kolejnych lockdownów w wielu gospodarkach, które nadal walczą z pandemią koronawirusa.

"Gracze rynkowi wyceniają bardzo mocny bodziec (fiskalny) w USA" - podkreśla Stephen Innes, główny strateg globalnych rynków w Axi. Dodaje, że ceny ropy mogą znacznie wzrosnąć.

Na razie jednak popyt na paliwa m.in. w Azji może osłabnąć, bo m.in. chińskie władze apelują do swoich obywateli, aby nie podróżowali w czasie zbliżającej się świątecznej przerwy związanej z początkiem Nowego Roku Księżycowego - ze względu na Covid-19.

Z kolei w Japonii część kraju znajduje się w strefie stanu wyjątkowego - z powodu pandemii koronawirusa, a kilka europejskich krajów ma +zamknięte+ swoje gospodarki. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki