REKLAMA

Ropa w USA staniała w ub. tygodniu o ponad 7 proc. i na tym nie koniec

2022-09-26 07:53
publikacja
2022-09-26 07:53

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku pogłębiają spadki po tym, jak w ub. tygodniu surowiec stracił ponad 7 proc. Kurs amerykańskiego dolara, w którym wyceniana jest ropa naftowa, wzrósł do rekordowego poziomu, a to powoduje, że towary wyceniane w USD są droższe dla kupujących w innych walutach. Na rynkach nie słabną też obawy o recesję, co zagraża światowemu popytowi na paliwa - podają maklerzy.

Ropa w USA staniała w ub. tygodniu o ponad 7 proc. i na tym nie koniec
Ropa w USA staniała w ub. tygodniu o ponad 7 proc. i na tym nie koniec
fot. FOTOGRIN /

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 78,27 USD, niżej o 0,60 proc.

Brent na ICE w dostawach na XI wyceniana jest po 85,60 USD za baryłkę, wyżej o 0,64 proc.

W ub. tygodniu surowiec w USA staniał o ponad 7 proc. i zakończył tydzień na najniższym poziomie od połowy stycznia.

Był to też już 4. z kolei tygodniowy spadek notowań surowca - najdłuższa seria spadkowa w tym roku.

Ropa w Stanach Zjednoczonych zmierza też do zaliczenia pierwszego kwartalnego spadku notowań od ponad 2 lat, ponieważ banki centralne na świecie, a szczególnie amerykańska rezerwa federalna agresywnie podwyższyła koszty pieniądza, co wpływa negatywnie na perspektywy popytu na energię i osłabia apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa.

Zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed w ub. tygodniu o 75 pb - pomogło w umocnieniu się dolara USA do rekordowego poziomu, a to spowodowało, że towary wyceniane w USD są droższe dla zagranicznych nabywców.

"Rynki naftowe znalazły się pod presją, gdy Fed zasygnalizował w ub. tygodniu, że jest gotów na wejście gospodarki USA w recesję, aby pokonać wysoką inflację" - mówi James Whistler, dyrektor zarządzający Vanir Global Markets Pte.

"Może to spowodować podjęcie działań przez kraje sojuszu OPEC+, ponieważ obecny poziom cen ropy jest prawdopodobnie poniżej wewnętrznej prognozy państw z tej grupy" - dodaje.

Inwestorzy tymczasem śledzą poważne zagrożenie dla rynków ropy - to tropikalna burza Ian, która w połowie tego tygodnia ma się stać huraganem 4 kategorii, gdy zbliży się do wybrzeży Florydy.

Obecnie prognostycy starają się określić, gdzie Ian wykona "lądowanie' - może to nastąpić w dowolnym miejscu - od Panhandle na południe od Tampa Bay. Ian ma wiać z prędkością 209 km na godzinę.

"Oczekuje się, że Ian będzie potężnym huraganem we wschodniej części Zatoki Meksykańskiej w połowie tego tygodnia, ale niepewność co do prognoz toru huraganu i jego intensywności pozostaje wyższa niż zwykle" - informuje Brad Reinhart, specjalista "od huraganów" w National Hurricane Center.

"Istnieje ryzyko niebezpiecznej fali sztormowej, wiatru o sile huraganu i ulewnych deszczów wzdłuż zachodniego wybrzeża Florydy do połowy tygodnia" - dodaje.

Bezpośrednie uderzenie huraganu na Tampa może zepchnąć "ścianę" wody do Tampa Bay, zalewając miasto i jego przedmieścia, a straty i szkody z tym związane mogłyby wynieść nawet 30 mld USD - ocenił Chuck Watson, opracowujący modele katastrof w Enki Research.

(PAP Biznes)

aj/ osz/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
darq85
Nie ma co się cieszyć. Władca Orlenu już dawno zapowiedział że cena detaliczna paliw nie może być niższa niż 6 zł / litr a nawet 7 zł/litr. Tańsza ropa spowoduje tylko że partia przywróci podatek 23%. A swoją drogą wypada zadać sobie pytanie dlaczego drugi czynnik decydujący o drogim paliwie jak tak bardzo niekorzystny dla Polski.Nie ma co się cieszyć. Władca Orlenu już dawno zapowiedział że cena detaliczna paliw nie może być niższa niż 6 zł / litr a nawet 7 zł/litr. Tańsza ropa spowoduje tylko że partia przywróci podatek 23%. A swoją drogą wypada zadać sobie pytanie dlaczego drugi czynnik decydujący o drogim paliwie jak tak bardzo niekorzystny dla Polski. Chodzi o relację dolar / złoty. Faktem jest, że dolar bardzo się umocnił nawet do euro, podobnie jak frank się umocnił jak zawsze gdy wisi widmo wojny ale dlaczego aż tak bardzo złotówa zleciała, praktycznie wobec wszystkich ważnych walut. Czyżby rządzący znowu co nadrukowali? Czy też w oczach inwestorów stali się niewiarygodni i kapitał odpływa przez to?
jaho31
cena ropy leci na pysk jak szanse Platformy Zdrajców i Targowicy Obywatelskiej na wygrane wybory
tak to jest jak się bazuje na kryzysie, strachu, inflacji, rosnących cenach surowców
a potem będzie zjazd i płakanie, ze wybory były sfałszowane albo TVP manipulowała wyborcami
szprotkafinansjery
A jak tam ceny u Don Orleone?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki