REKLAMA

Ropa w USA próbuje utrzymać wzrost cen

2019-01-08 07:32
publikacja
2019-01-08 07:32

Ropa w USA próbuje utrzymać wzrost ceny, ale na razie słabo to wygląda - ceny surowca wahają się w granicach -0,02 proc. do +0,04 proc. - podają maklerzy.

/ YAY Foto

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,51 USD za baryłkę, po zniżce o 0,02 proc.

Ceny ropy w USA mają jednak szansę na wzrosty - już 7. sesję z rzędu - a to najdłuższe takie pasmo zwyżkowe w notowaniach surowca od ponad półtora roku.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 57,29 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,07 proc.

Na rynkach panuje optymizm, że USA i Chiny mogą osiągnąć porozumienie w sprawie handlu. W poniedziałek w Pekinie rozpoczęły się dwustronne rozmowy w sprawie "trade deal".

Sekretarz handlu USA Wilbur Ross ocenił w poniedziałek w wywiadzie dla CNBC, że jest "bardzo duża szansa", aby USA osiągnęły rozsądną umowę z Chinami.

Ceny ropy wspierają też oczekiwania, że w USA może być powolniejsza odbudowa zapasów ropy.

Analitycy oceniają, że w ub. tygodniu amerykańskie zapasy surowca spadły o 1,75 mln baryłek, a to łagodzi obawy związane z nadmierną podażą ropy.

"Rynkom ropy pomaga zbieżność kilku czynników - dużym motorem jest postęp w rozmowach handlowych USA-Chiny i są nadzieje, że globalny wzrost gospodarczy będzie mieć wsparcie" - mówi Stephen Innes, szef handlu na Azję i Pacyfik w Oanda Corp.

"Do tego dochodzi łagodniejsze stanowisko Fed w sprawie polityki pieniężnej, sygnalizowane przez Jerome'a Powella, zobowiązanie OPEC do zmniejszenia w ciągu najbliższych miesięcy produkcji ropy o 1,2 mln baryłek dziennie, a także oczekiwania, że zapasy ropy w USA spadły - to wszystko wspiera sentyment na rynkach" - dodaje.

W poniedziałek WTI na NYMEX zyskała 1,2 proc. do 48,52 USD za baryłkę, a Brent zdrożała o 0,5 proc. do 57,33 USD/b. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki