Ropa w USA już blisko 60 dol.; produkcja surowca w Libii spadła poniżej 1 mln b/d

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest coraz bliżej poziomu 60 dolarów za baryłkę, a ropa Brent przebiła 66 dolarów i jest najdroższa od 2,5 roku. Na rynkach nerwowe reakcje na spadek produkcji surowca w Libii, gdzie we wtorek nastąpiła eksplozja naftociągu - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,77 dol. po zwyżce o 18 centów.

O 8:00 Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 23 centy do 66,17 dol. za baryłkę.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

W Libii we wtorek doszło do eksplozji naftociągu transportującego ropę, którą odbiera terminal Es Sider. Naprawa uszkodzonej infrastruktury ma potrwać około tygodnia.

Produkcja ropy w Libii spadła o 12 proc. - poniżej 1 mln baryłek dziennie do 950 tys. b/d. Przed eksplozją naftociągu produkcja surowca wynosiła 1,08 mln b/d.

Załadunek ropy w Es Sider spadł zaś o 50 procent, a w tym miesiącu przewidywano załadunek surowca na 13 tankowców, na każdy po 600 000 baryłek ropy.

"Wzrost cen ropy z powodu Libii może być jednak krótkotrwały, bo podano, że naprawa naftociągu nie potrwa zbyt długo" - mówi Kim Yumi, strateg rynku w Kiwoom Securities Co. w Seulu.

Z USA dotarły natomiast informacje, że w ubiegłym tygodniu spadły zapasy ropy - Amerykański Instytut Paliw podał, że zapasy zmniejszyły się o 5,96 mln baryłek. W czwartek swoje dane przedstawi po godz. 16.30 Departament Energii USA (DoE).

Analitycy spodziewają się spadku amerykańskich zapasów ropy o 3,75 mln baryłek.

"Możemy mieć lekkie spadki notowań, a potem stabilny ich poziom, bo pomimo że zapasy ropy w USA zmniejszają się, to wzrost cen może powstrzymywać wyższa produkcja ropy w USA z łupków" - ocenia Kim.

W środę ropa WTI na NYMEX staniała o 33 centy do 59,64 dol./b. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 _jasko

Za czasów prezydentury "Opalonego" żadne informacje typu konflikt zbrojny, wybuch naftociągu, czy zbliżający się huragan do pól naftowych nie zmieniały ogólnego spadkowego trendu cen ropy naftowej na światowym rynku.

! Odpowiedz
2 3 erdwa

Super... Czekam kolejnego komunikatu RPP i komentarza glapinskiego. Inflacja spada jak okulary z nosów ciemnego luda :-)

! Odpowiedz
1 3 marcin321

Przynajmniej będzie na co zwalić :)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl