Ropa w 2017 r. mocno zyskała

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje, a w tym roku zyskała ponad 12 proc., zaś Brent na giełdzie ICE Futures w Londynie zdrożała o 17 proc. To będzie drugi z kolei rok zakończony wzrostem notowań - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,28 dol., po zwyżce o 44 centy.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 46 centów do 66,62 dol. za baryłkę.

Ceny ropy są obecnie najwyższe od połowy 2015 roku, a ropa WTI przekroczyła poziom 60 dol. za baryłkę po raz pierwszy od ponad 2 lat.

W tym roku WTI kosztowała średnio 51 dol. za baryłkę.

Co czeka rynki paliw w 2018 r.?

"W przyszłym roku będzie kontynuowane +przeciąganie liny+ pomiędzy krajami OPEC a amerykańskimi producentami ropy z łupków" - ocenia Kim Kwangrae, analityk rynku surowców w Samsung Futurws Inc. w Seulu.

"To może wywierać presję na ceny ropy, a WTI może być trudno utrzymać się na obecnym poziomie 60 dol. za baryłkę" - dodaje.

Analityk prognozuje, że czynniki geopolityczne, które wywierały presję na rynki w 2017 roku, również w 2018 mogą wpływać na ceny ropy i powodować przejściowe wzrosty notowań.

W 2016 r. ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 45 proc. - najmocniej od 2009 r., a Brent zyskała 52 proc. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 ajwaj

Spadki w okolicach ca 2014 (102>27 $) byly kopia 1990 > rozpad ZSRR (choc nie przewidziany przez intels-ropa w tym pomogla) - to sie nie powtórzy
Próby futures w Chinach pozytywne (chca gl. stabilnosci i przajscia z petro-$ na zloto-juany), to KONIEC petrodolara od 1974 (Kissinger+Saudi Arabia).
Wenezuela wspiera krypto- wal. El Petro (1 El Petro = barrel) > zlagodzenie blokady finans. ?
Rura GB sprzedana przez Brit. Petrol. oceniana jest zle (kto sprzedaje cos dochod.) - bedzie pekac
początek końca układu petrodolarowego - ustanowionego przez Kissingera w parze z Domem Saudów w 1974 roku - staje się faktem
W Libii & co. jesli zamachy bombowe beda sie powtarzac? itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl