REKLAMA

Ropa tanieje, ale minimalnie. OPEC zmniejsza dostawy, a Libia nie - i to przeważa

2017-01-05 07:54
publikacja
2017-01-05 07:54
YAY Foto

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku minimalnie spadają. Kraje OPEC i inni dostawcy ropy na świecie rozpoczęli zmniejszanie produkcji. Libia zwiększa dostawy swojego surowca i to, jak na razie, przeważa w ocenie sytuacji na rynku paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,21 USD, po zniżce o 5 centów, czyli 0,1 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 11 centów do 56,35 USD za baryłkę.

1 stycznia 2017 r. rozpoczęło się zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu będzie niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Libia, wyjątek w OPEC, bo jej nie obejmuje zmniejszenie dostaw, uruchamia już ostatni ze swoich dużych terminali eksportowych ropy, który nie działał z powodu trwającego w kraju konfliktu.

Na rynki dociera obecnie z Libii 700.000 baryłek ropy dziennie, podczas gdy w grudniu było to 630.000 b/d.

"W centrum uwagi pozostaje sprawa wprowadzania równowagi na rynkach paliw" - mówi Barnabas Gan, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze.

"Potrzeba czasu, aby ocenić, czy podpisane w ubiegłym roku porozumienia o zmniejszeniu dostaw ropy są realizowane" - dodaje.

Gan prognozuje, że do końca 2017 r. ropa zdrożeje do 65 dolarów za baryłkę.

Tymczasem rynki paliw czekają na informacje o amerykańskich zapasach ropy i jej produktów. Analitycy oceniają, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 2 mln baryłek.

Zapasy ropy w USA wynoszą obecnie 486 mln baryłek i są na najwyższym poziomie, jak na tę porę roku, od ponad 30 lat.

W środę ropa w USA na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 93 centy, czyli 1,8 proc., do 53,26 USD za baryłkę.

W 2016 roku surowiec na NYMEX zyskał 45 procent, a Brent na ICE Futures w Londynie zdrożała o 52 proc. (PAP)

aj/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~max
DOKLADIW TAK BĘDZIE ze chciwości opec i reszta frajerów zostaną wydymani
~Dawid
Już za niedługo dojdzie do zgrzytu jedni podono robią cięcia a drudzy powiwkszaja swoje rynki zbytu i pompuja ile sie da żeby wykorzystać wysoką cenę ropy frajerzy posraja ze złości...
~Marta
Wydymaja sie ci co ograniczyli bo ci co maja troche więcej sprytu to umia wykorzystać
~Apsik
Jasne, jak ten artykuł napisał gość imieniem Torchała, to nie wierze ani jednemu słowu.
lasekdrugi
jeśli za jakieś 2-3 miesiące ceny ropy nie pójdą w górę członkom OPEC puszczą nerwy i zaczną znów produkować ile wlezie.
Liczyli ze sama informacja o zmniejszeniu da cenę 60 dol, a tu się bronimy. Nie zadziałało to puszczają info że już zmniejszyli. Jak USA poda że zwiekszyli wydobycie z łupków to po cichu
jeśli za jakieś 2-3 miesiące ceny ropy nie pójdą w górę członkom OPEC puszczą nerwy i zaczną znów produkować ile wlezie.
Liczyli ze sama informacja o zmniejszeniu da cenę 60 dol, a tu się bronimy. Nie zadziałało to puszczają info że już zmniejszyli. Jak USA poda że zwiekszyli wydobycie z łupków to po cichu zaczną pompować na własną rękę każdy, a to doprowadzi do 30 dolarów :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki