REKLAMA

Ropa mocniej drożeje po informacjach z Rosji

2022-09-21 07:44, akt.2022-09-21 08:40
publikacja
2022-09-21 07:44
aktualizacja
2022-09-21 08:40
Ropa mocniej drożeje po informacjach z Rosji
Ropa mocniej drożeje po informacjach z Rosji
fot. William Potter / / Shutterstock

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocniej rosną po informacjach z Rosji o ogłoszeniu częściowej mobilizacji - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 84,92 USD, wyżej o 1,17 proc.

Brent na ICE w dostawach na XI wyceniana jest po 91,69 USD za baryłkę, wyżej o 1,18 proc.

Władimir Putin ogłosił w środę rozpoczęcie częściowej mobilizacji w Rosji.

Dzień wcześniej samozwańcze władze okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy zapowiedziały pilne przeprowadzenie referendów w sprawie przyłączenia do Rosji.

Inwestorzy czekają na ważną dla rynków decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych, która będzie mieć poważne znaczenie dla popytu m.in. na paliwa na świecie.

Rynki spodziewają się, że amerykański bank centralny przeprowadzi trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych o 75 pb. w celu walki z wysoką inflacją. Byłaby to już trzecia z rzędu podwyżka kosztu pieniądza w USA o 75 pb i najwyższy poziom stóp procentowych od kryzysu finansowego 2008 r.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg oczekują, że stopy proc. wzrosną o 3/4 punktu procentowego. Tylko 2 z 96 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg spodziewa się podwyżki kosztu pieniądza w USA o 1 punkt procentowy.

"Wyższa trajektoria stóp procentowych w USA będzie miała z pewnością większy wpływ na bezrobocie w Stanach Zjednoczonych. Według nowej prognozy Fed stopa bezrobocia zbliża się do 4,5 proc." - mówi Brett Ryan, starszy ekonomista w Deutsche Banku.

"Nadal Fed będzie promować scenariusz +miękkiego lądowania+, ale będzie to oznaczać wysokie ryzyko recesji w USA" - dodaje.

Na rynkach ropy surowiec zmierza tymczasem do zaliczenia pierwszej kwartalnej straty od ponad 2 lat, ponieważ obawy związane z globalnym spowolnieniem gospodarczym wpływają negatywnie na perspektywę popytu na energię.

"Jeśli Fed dostarczy rynkom w środę kolejną jastrzębią +niespodziankę+, dla ropy może to oznaczać dalszy spadek cen surowca" - ocenia Charu Chanana, strateg rynku w Saxo Capital Markets Pte.

"W perspektywie średnioterminowej oczekuje się jednak, że popyt na ropę nadal będzie silny, ponieważ ciężka zima w Europie może oznaczać większe przestawienie regionu na ropę naftową, podczas gdy nadal utrzymują się poważne napięcia między Rosją a Ukrainą" - dodaje.

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy - wynika z wyliczeń branżowego Amerykańskiego Instytutu Paliw (API).

Zapasy surowca w USA wzrosły w ub. tygodniu o 1,035 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły z kolei o 3,225 mln baryłek - podaje API.

Zapasy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły zaś w USA o 1,538 mln baryłek - wynika z raportu API. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
polonu
no Rosjanie raczej za dolara amerykańskiego nie sprzedadzą nic . i na to się trzeba przyszykować ,
efg
Za rubla za to tez nic nie kupią. I za co kupią 350 tys. trumien w najbliższym czasie ?
dongonzales
Jak to jest w latach 2011-2014 ropa kosztowała ponad 100$za baryłkę. Czyli podobnie lub więcej jak teraz. Natomiast ceny paliw na stacjach zbliżały się wtedy do 5PLN a nie do 8PLN jak obecnie.
eresan
Dolar kosztował wtedy 2,70-3,30 zł.
godojoshi
Ceny paliw 5 vs 8PLN? Mówisz o ropie czy benzynie? W 2011 ON rzeczywiście +-5,20, a teraz 7,30 a nie 8. W tamtych latach, dolar lawirował pomiędzy 3 zł a 3.5zł. Teraz masz 4.79zł. Nie pamiętam ile w cenie końcowej jest udziału ceny baryłki, ale pamiętam, że ma to zauważalne znaczenie. Do tego mamy obniżone opodatkowanie paliw. Więc Ceny paliw 5 vs 8PLN? Mówisz o ropie czy benzynie? W 2011 ON rzeczywiście +-5,20, a teraz 7,30 a nie 8. W tamtych latach, dolar lawirował pomiędzy 3 zł a 3.5zł. Teraz masz 4.79zł. Nie pamiętam ile w cenie końcowej jest udziału ceny baryłki, ale pamiętam, że ma to zauważalne znaczenie. Do tego mamy obniżone opodatkowanie paliw. Więc coś tu rzeczywiście może się nie kleić - w sensie marża Orlenu ;)
grzegorz53
a kurs dolara uwzględniłeś?
mmarm odpowiada grzegorz53
a widziałeś kwartalne dane spółek energetycznych w tym orlenu ?
nie widzisz że te zyski to z naszych kieszeni są.
PGNiG,ORLEN,KGHM ( posrednio, surowce do dalszych zakładow),i inne

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki