REKLAMA
BADANIE

Ceny ropy w USA w górę z najniższych poziomów od 15 miesięcy

2023-03-16 07:48, akt.2023-03-16 08:44
publikacja
2023-03-16 07:48
aktualizacja
2023-03-16 08:44

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się z najniższego poziomu od 15 miesięcy, gdzie zanurkowały z powodu kryzysu bankowego i wywołanej tym szerokiej wyprzedaży na globalnych rynkach - informują maklerzy.

Ceny ropy w USA w górę z najniższych poziomów od 15 miesięcy
Ceny ropy w USA w górę z najniższych poziomów od 15 miesięcy
fot. Corona Borealis Studio / / Shutterstock

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 68,14 USD, wyżej o 0,78 proc., po stracie 12 proc. w trakcie 3 poprzednich sesji.

Ropa Brent na ICE w dostawach na V wyceniana jest po 74,36 USD za baryłkę, w górę o 0,90 proc.

Niedawny upadek amerykańskiego Silicon Valley Bank (SVB) i ostatnie doniesienia o kłopotach szwajcarskiego banku Credit Suisse odbiły się szerokim echem na światowych rynkach.

Inwestorzy uważnie śledzą doniesienia dotyczące sytuacji szwajcarskiego banku.

Credit Suisse mocno tracił podczas środowej sesji, gdy jego główny akcjonariusz wykluczył udzielenie dalszej pomocy, podczas gdy koszt ubezpieczenia obligacji przed niewypłacalnością w najbliższym czasie zbliżył się do poziomu, który zazwyczaj sygnalizuje poważne obawy inwestorów.

Credit Suisse zwrócił się do Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) o publiczne zapewnienie o możliwości okazania wsparcia przez SNB – podał w środę dziennik „Financial Times”.

Sam bank podał wkrótce, że pożyczy od SNB 50 mld franków (54 mld USD) i zaoferował odkup długu - do 3 mld franków - denominowanego w USD i euro.

"Wydaje się teraz, że »stąpamy po cienkim lodzie«, a delikatna sytuacja na rynkach próbuje się ustabilizować po niedawnym upadku SVB" - mówi Yeap Jun Rong, strateg rynkowy w IG Asia Pte.

"Na razie brakuje wyraźnych katalizatorów, które mocniej podniosłyby ceny ropy" - dodaje.

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy naftowej. Zapasy surowca w ubiegłym tygodniu wzrosły o 1,55 mln baryłek, czyli o 0,32 proc. do 480,06 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny w tym czasie spadły o 2,06 mln baryłek, czyli o 0,87 proc. do 236 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,54 mln baryłek, czyli o 2,08 proc. do 119,72 mln baryłek - podał DoE.

Główny ekonomista PKN Orlen: ceny ropy będą się wahać między 70 a 90 dol. za baryłkę

Według przewidywań ceny ropy będą się wahać w przedziale między 70 a 90 dol. za baryłkę - powiedział w czwartek główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.

Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski był pytany w czwartek w TVN24 o to, czy ceny ropy w najbliższych miesiącach będą na podobnym poziomie, na jakim są dzisiaj, czy będą spadały.

"To trochę zależy od koniunktury, ale generalnie przewidywania są takie, że ceny ropy będą gdzieś w takim przedziale między 70 a 90 (dol. - PAP) się wahać" - powiedział Czyżewski.

Jak dodał, rafinerie powstają na półkuli południowej. "Wejdą w życie w połowie gdzieś tego roku, więc na rynku paliw powinna sytuacja wrócić do normy" - odpowiedział. "A norma to jest taka, że rafinerie mają nadwyżkę mocy przerobowych, bo wtedy mogą reagować na ceny zwiększając produkcję, a teraz nie mogą" - dodał. (PAP)

aop/ mmu/ aj/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
polonu
zapasy się skończą i będzie wystrzał do góry jak z katapulty .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki