REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ropa mocno drożeje po zaskakującej decyzji Arabii Saudyjskiej

2023-02-07 08:25
publikacja
2023-02-07 08:25

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosą w reakcji na zaskakującą decyzję Arabii Saudyjskiej o podwyższeniu cen ropy dostarczanej przez Saudów do krajów azjatyckich - podają maklerzy.

Ropa mocno drożeje po zaskakującej decyzji Arabii Saudyjskiej
Ropa mocno drożeje po zaskakującej decyzji Arabii Saudyjskiej
fot. Novikov Aleksey / / Shutterstock

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 75,24 USD, wyżej o 1,52 proc., po zwyżce w poniedziałek o 1 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na IV wyceniana jest po 82,11 USD za baryłkę, wyżej o 1,38 proc.

Arabia Saudyjska zaskoczyła rynki niespodziewaną decyzją o podwyższeniu cen ropy eksportowanej do krajów Azji. Dla inwestorów to sygnał o zaufaniu Saudów co do wzrostu popytu w tym regionie świata.

Saudyjski koncern Saudi Aramco podwyższył ceny swojej ropy, która będzie dostarczona na główne rynki w Azji w marcu, spodziewając się skoku zapotrzebowania na paliwa szczególnie w Chinach, które po wielu miesiącach ograniczeń otworzyły swoją gospodarkę.

"Rynek do tej pory był nieco niepewny co do powrotu popytu w Chinach" - powiedziała w TV Bloomberg Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Głównym wyzwaniem dla rynku jest teraz to, w jakim tempie gospodarka wróci (do normy) po obostrzeniach, i jak płynny będzie to proces" - dodała.

Rynek rozważa tymczasem potencjał do dalszych zwyżek cen ropy, w związku z najnowszymi sankcjami UE na rosyjskie paliwa gotowe, które obowiązują do 5 lutego. Inwestorzy próbują ocenić, jak to wpłynie na przepływy ropy i paliw na giełdach.

Embargo to - na import rosyjskich paliw gotowych - jest kolejnym, po wprowadzeniu 5 grudnia ub.r. embarga na rosyjską ropę oraz po wejściu w życie uzgodnionego przez UE, G7 i Australię limitu ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską na poziomie 60 USD za baryłkę.

Przewidziano 55-dniowy okres przejściowy dla statków przewożących rosyjskie produkty ropopochodne, które zostały kupione i załadowane do 5 lutego i zostaną rozładowane przed 1 kwietnia br.

aj/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (12)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Orlen już się nie może doczekać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
Zgadzam się, co nie oznacza że Rosja na tym nie skorzysta. A w jueseju jak co roku przekroczony limit zadłużenia i jak co roku podniosą - prawda darjusku?
friedens
A najgorsze, że PiS oddał dzikiej, Saudyjskiej dyktaturze rafinerię gdańską. Sadowie to ta sama liga co Putin.
zene
Saudowie i Rosja sie podzielili, róznica ca 2 C
Kiedy Bidet prosil OPEC+ o znizke, dali zwyzke o 0,02 C $

Saudowie i inni z OPEC+ nie lubia kolonizatorów,
"zachód" ma kiepskie karty
franek_bez_franka2
Wczoraj w radio usłyszałem informacje o zakupie ropy z Chin.
Czy nie jest tak, że chińska ropa wydobywana jest w matuszce rosiji?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki