REKLAMA

Ropa jest najtańsza od 5 miesięcy

2014-09-11 09:01
publikacja
2014-09-11 09:01
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

Notowania ropy Brent spadły do najniższego poziomu od kwietnia, coraz bardziej oddalając się od pułapu stu dolarów za baryłkę. Przyczyn niższych cen surowca upatruje się w umocnieniu dolara oraz wzroście wydobycia w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Bankier.pl

W czwartek o 9:00 za baryłkę ropy Brent płacono 98,48 dolarów, czyli o 32 centy mniej niż na zamknięciu wczorajszych notowań. Surowiec z Teksasu notowany w Nowym Jorku kosztował 91,44 USD za baryłkę, czyli o 0,3% mniej niż w środę.

Spadek cen ropy poniżej stu dolarów za baryłkę po części wynika z względnej siły samego dolara, którego notowania biją wielomiesięczne (a nawet wieloletnie) maksima względem jena, euro i funta. W rezultacie surowce stają się droższe dla odbiorców spoza USA.

Analitycy zwracają też uwagę na długoterminowy czynnik natury fundamentalnej, jakim jest wzrost wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych. Za sprawą „łupkowej rewolucji” w ubiegłych dwóch tygodniach wydobycie ropy w USA wyniosło 8,6 mln baryłek dziennie i było najwyższe od października 1986 roku.

Spadku cen ropy póki co nie zatrzymały działania OPEC. Naftowy kartel postanowił obniżyć przyszłoroczny limit dostaw o 200 tys. baryłek dziennie, do poziomu 29,2 mln bpd. Równocześnie samo OPEC twierdzi, że o tyle samo wzrosną dostawy spoza kartelu.

K.K.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki