REKLAMA
BADANIE

Ropa drożeje. Inwestorzy liczą na wyższy popyt w Chinach

2023-02-02 08:08
publikacja
2023-02-02 08:08

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują w reakcji na oczekiwania inwestorów na poprawę popytu w Chinach. Słabszy dolar również zachęca graczy do większych zakupów surowców wycenianych w amerykańskiej walucie - podają maklerzy.

Ropa drożeje. Inwestorzy liczą na wyższy popyt w Chinach
Ropa drożeje. Inwestorzy liczą na wyższy popyt w Chinach
fot. Maksim Safaniuk / / Shutterstock

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,88 USD, wyżej o 0,62 proc., po stracie w środę o 3,1 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na IV wyceniana jest po 83,21 USD za baryłkę, wyżej o 0,45 proc.

Inwestorzy rozważają potencjał do wyższego popytu na ropę i jej produkty w Chinach po tym, jak władze kilka tygodni temu zniosły obostrzenia covidowe, a to wpłynęło na wzrost mobilności Chińczyków.

Ropa drożeje też w następstwie osłabienia się kursu dolara, w którym wyceniany jest surowiec. USD traci po środowym posiedzeniu Fed, podczas którego bankierzy centralni podwyższyli stopy procentowe o 25 pb., ale szef Fed zasygnalizował, że amerykański bank centralny poczynił postępy w obniżaniu inflacji.

"Notowania ropy mają wsparcie z powodu niskiego kursu dolara" - mówi Ravidra Rao, szef działu badań rynków towarowych w Kotak Securities Ltd.

Tymczasem komitet techniczny OPRC+ zalecił producentom surowca z tego sojuszu utrzymanie dostaw ropy na globalne rynki na dotychczasowym poziomie. Na razie w OPEC+ trwa oczekiwanie na więcej jasności, co do popytu na paliwa w Chinach i dostaw ropy z Rosji w związku z sankcjami nałożonymi na ten kraj przez UE i G7.

Inwestorzy analizują najnowsze dane o zapasach ropy i jej produktów w USA.

Zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wzrosły w Stanach Zjednoczonych o 4,14 mln baryłek, czyli o 0,92 proc. do 452,69 mln baryłek - podał amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,58 mln baryłek, czyli o 1,11 proc. do 234,60 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,32 mln baryłek, czyli o 2,01 proc. do 117,60 mln baryłek - podał DoE. (PAP Biznes)

aj/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki