REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Romaszewska-Guzy: Telewizji Biełsat grozi w 2018 roku likwidacja

2017-08-27 16:39
publikacja
2017-08-27 16:39

Jeśli nie zostanie podjęta decyzja o dalszym finansowaniu telewizji Biełsat, to w 2018 r. grozi jej zamknięcie - powiedziała PAP dyrektorka stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy. Dodała, że czyni starania o uwzględnienie finansowania stacji przez polski rząd w przyszłorocznym budżecie.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Dyrektorka stacji powiedziała PAP, że w grudniu zeszłego roku MSZ zmniejszył budżet telewizji Biełsat na 2017 r. z 17 mln zł do 5,6 mln zł. Zaraz potem resort wypowiedział umowę, na podstawie której przyznawano każdego roku środki. Biełsat finansowany był głównie ze środków polskiego resortu spraw zagranicznych, kolejno - TVP oraz ze źródeł międzynarodowych.

Szefowa stacji zapytana przez PAP, czy obecna sytuacja oznacza, że od 2018 roku grozi Biełsatowi zamknięcie, stwierdziła: "Tak. Dokładnie to oznacza, chyba że TVP podejmie decyzje, że pomimo to będzie jednak utrzymywać Biełsat. Na razie jednak takich decyzji nie ma".

Romaszewska-Guzy dodała, że obecnie nie ma już żadnego porozumienia, które zobowiązywałoby MSZ do finansowania Biełsatu. "MSZ po prostu jednostronnie rozwiązało umowę o jego finansowaniu" - podkreśliła Romaszewska-Guzy.

Dyrektorka Biełsatu dodała, że działalność stacji w tym roku była i jest możliwa dzięki TVP. "Gdyby nie decyzje TVP - zarządu i rady nadzorczej - to byśmy w okolicach połowy roku musieli się zamknąć" - mówiła.

Dodała, że kanał miał wielokrotnie w swojej historii problemy z dokuczliwymi cięciami budżetowymi. "Mieliśmy taki okres, że ramówkę kończyliśmy w październiku, bo na listopad i grudzień nie mieliśmy pieniędzy, dawaliśmy tylko powtórki i newsy bez studia" - mówiła.

W ocenie Romaszewskiej-Guzy obecna sytuacja jest inna i decyzja o istnieniu stacji znajduje się nie w MSZ, ale w rękach polskiego rządu. Dlatego dyrektorka czyni starania o zagwarantowanie finansowania Biełsatu w budżecie.

Według nieoficjalnych informacji portalu wirtualnemedia.pl kilka dni temu prezes TVP Jacek Kurski miał wysłać list do premier Beaty Szydło z prośbą o potwierdzenie "czy Państwo Polskie istotnie chce likwidacji Telewizji Biełsat". "Wiedząc, że TV Biełsat to zasób Państwa Polskiego, chciałem, aby deklaracja woli na temat likwidacji Biełsatu miała placet możliwie najwyższej rangi - czyli pani premier, która jest zwierzchnikiem ministra spraw zagranicznych (...) nie chcę mieć w CV, że zlikwidowałem Biełsat. A z drugiej strony jako prezes spółki prawa handlowego nie mogę być sponsorem (w imieniu podatników) dzieła, które nie ma akceptacji Państwa. Zwłaszcza, gdy bierzemy kredyty, pożyczki na funkcjonowanie" powiedział w rozmowie z portalem.

Roczny budżet telewizji Biełsat wynosi ok. 26-27 mln zł - wynika z informacji przekazanych PAP przez dyrektorkę stacji. Satelitarny kanał nadawany w języku białoruskim rozpoczął nadawanie 10 grudnia 2007 r. Na jego dotychczasową działalność wydano ponad 250 mln zł - szacuje jego dyrektorka.

Według ostatnich, reprezentatywnych badań, telewizja Biełsat znana jest 1/3 Białorusinów. Ogląda ją 10 proc. dorosłej widowni, spośród widzów Biełsatu 82 proc. darzy ją zaufaniem, lub pełnym zaufaniem. Ostatnio stacja uzyskała wsparcie programowe ze strony BBC.

Szymon Zdziebłowski(PAP)

szz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
sztos1
" Na jego dotychczasową działalność wydano ponad 250 mln zł - szacuje jego dyrektorka " . To jest życie . ZERO odpowiedzialności super kasa a efekty żadne . Będąc na Białorusi nie zauważyłem aby ktoś to oglądał . Oczywiście białoruska " SB" MUSI to oglądać aby nie dać sobie zrobić zamachu stanu .
gajowy1
Czyli ktoś ją jednak ogląda na tej Białorusi.
gosc10
Niech Romaszewska uda się po kasę do Sorosa. Dlaczego ta stacja Biełsat nie może w połowie utrzymać się sama. 10 lat Biełsat nadaje a dyktator łukaszenka jak rządził tak , dalej rządzi i ma się dobrze a jednocześnie jesteśmy do tyłu o 250 mln zł. Polska jest jednak bogatym krajem gdy lekką ręką wydaje publiczne podatników pieniądze.Niech Romaszewska uda się po kasę do Sorosa. Dlaczego ta stacja Biełsat nie może w połowie utrzymać się sama. 10 lat Biełsat nadaje a dyktator łukaszenka jak rządził tak , dalej rządzi i ma się dobrze a jednocześnie jesteśmy do tyłu o 250 mln zł. Polska jest jednak bogatym krajem gdy lekką ręką wydaje publiczne podatników pieniądze. Wystarczy że już nadaje stacja radiowa z Białegostoku na Białoruś, można dodać jeszcze jeden kanał radiowy.
gajowy1
Biełsat bez problemu utrzymałby się z reklam, jednak przepisy mu tego zabraniają, bo ktoś wymyślił, że jest to przedsięwzięcie non-profit i w tym tkwi cały problem z tą telewizją.
tw-balbina
Jak to mówią, dwie pieczenie przy jednym ogniu.
tw-balbina
Zdaniem pis"łukaszenka to taki ciepły człowiek" to po pierwsze a po drugie i możliwe że ważniejsze ,że trzeba "dokopać" Romaszewskim za poparcie prezydenta.

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki