REKLAMA

Roman Giertych nie wpłaci poręczenia majątkowego. "Zarzut postawiony nieskutecznie"

2020-10-30 17:10
publikacja
2020-10-30 17:10
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Roman Giertych nie wpłaci poręczenia majątkowego w kwocie 5 mln zł. "Prokuratura postawiła naszemu klientowi zarzut w sposób nieskuteczny, w związku z tym nasz klient nie jest podejrzanym z prawnego punktu widzenia, a co za tym idzie nie wolno było wobec niego zastosować środków zapobiegawczych" - przekazał PAP pełnomocnik Giertycha mecenas Jakub Wende.

W piątek mija termin wyznaczony przez prokuraturę na wpłatę poręczenia majątkowego w kwocie 5 mln zł. Jak przekazał PAP pełnomocnik Romana Giertycha, nie zostanie ono jednak wpłacone.

"Prokuratura usiłowała ogłosić naszemu klientowi zarzut i zrobiła to w sposób nieskuteczny tzn. ten zarzut nigdy nie został ogłoszony. W związku tym nasz klient nie jest podejrzanym z prawnego, formalnego punktu widzenia w tym postępowaniu, , a co za tym idzie, nie wolno było wobec niego zastosować środków zapobiegawczych, czyli wydać postanowienia o zastosowaniu środków zapobiegawczych, bo takie postanowienie można wydać wyłącznie wobec podejrzanego" - wyjaśnił mecenas Jakub Wende.

Adwokat podkreślił też, że prokuratura wydała "nielegalną decyzję o środkach zapobiegawczych". "To postanowienie nie zostało panu Romanowi Giertychowi skutecznie doręczone, dlatego, że pani prokurator, która przyjechała w niedzielę do szpitala, zastała naszego klienta bez świadomości. Był nieprzytomny. W związku z tym prokuratura nie doręczyła mu tego postanowienia i on tego postanowienia nie pokwitował" - powiedział mecenas Jakub Wende.

Informację o tym jako pierwszy podał portal Rmf Fm24.

Adwokat Roman Giertych, jest jedną z 12 osób podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Grozi im za to do 10 lat więzienia.

W czwartek w mediach społecznościowych Roman Giertych napisał, że żąda natychmiastowego przekazania do sądu zażaleń na działania, jakie podjęła prokuratura podczas, oraz tuż po jego zatrzymaniu. Adresatem wpisu Romana Giertycha jest Prokurator Regionalny w Poznaniu Jacek Motawski.

Mecenas przedstawił całą listę zarzutów dotyczących działań prokuratora. "Skoro miał Pan odwagę wydać decyzję o moim zatrzymaniu, skoro miał Pan odwagę wydać rozkaz o nałożeniu mi przed budynkiem sądu na oczach moich klientów kajdanek, skoro miał Pan odwagę przeszukać kancelarię adwokacką pod moją nieobecność, skoro miał Pan odwagę nakazać ogłoszenie mi zarzutów, gdy byłem nieprzytomny, skoro miał Pan odwagę stawiać zarzut o działanie na szkodę spółki, która nie czuje się pokrzywdzoną, i przewidzieć wyniki toczonych przez nią skomplikowanych procesów cywilnych, skoro miał Pan odwagę zatwierdzić środki zapobiegawcze bez ważnie ogłoszonego zarzutu i pozbawić moich klientów pomocy prawnej poprzez zakazanie mi wykonywania mojego zawodu. To niech Pan wreszcie zdobędzie się na odwagę i przekaże moje zażalenia na sądu!" - zaapelował.

"Już tydzień czekam, aż Pańscy pracownicy przeniosą akta na drugą ulicę i zapewnią mi możliwość skorzystania z prawa do niezawisłego sądu" - dodał.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek powiedział PAP w czwartek, że "zażalenia wpłynęły, łącznie jest to kilkanaście zażaleń, nie tylko pana Romana G., i prokurator musi przygotować pisma przekazujące".

Jak tłumaczyła, "każde takie zażalenie kierowane jest ze stanowiskiem prokuratura". "Prokurator musi zapoznać się z tym i zająć stanowisko pisemne przekazujące do sądu; to wymaga też czasu i pracy. To nie jest tylko +przeniesienie akt+" - wskazała.

Marszałek podkreśliła, że cała procedura jest "w trakcie". "Niezwłocznie, jak prokurator upora się z pismami przekazującymi to te zażalenia do sądu trafią" - zaznaczyła.

Wobec Romana Giertycha, po przedstawieniu mu zarzutów w sprawie, prokuratura zdecydowała o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Prokuratura skierowała także wnioski o areszt dla podejrzanego w tej samej sprawie biznesmena Ryszarda Krauzego i czterech innych osób. Sąd zdecydował o nieuwzględnieniu wniosków aresztowych – Prokuratura Regionalna w Poznaniu złożyła zażalenie na tę decyzję. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
marszalek2020
Roman przyjął klasyczną strategię obrony "na wariata". To się może nawet udać :)))))
and00
Właśnie czytałem jak pan mecenas chwali się swoją skrajną nielojalnością z czasów jak był skrajnym katolikiem i ministrem edukacji
Wszystko co usłyszał jako koalicjant po cichu donosił PO
Współczuję jego klientom
Ale cóż, sprzyja tej samej PO co były "manager" Lewandowskiego, oni już tacy są
obiektywny_komentator
No właśnie, słusznie prawisz. Sam zapomniałem, że pan Roman G. w przeszłości pozycjonował się na ortodoksyjnego narodowego katolika. Mesjasz i sumienie narodu. Patrzę na wiki -zerknijcie sobie sami - publikował felietony m.in. w "Rycerzu Niepokalanej" i "Radiu Maryja". Taki człowiek musi być niewinny.No właśnie, słusznie prawisz. Sam zapomniałem, że pan Roman G. w przeszłości pozycjonował się na ortodoksyjnego narodowego katolika. Mesjasz i sumienie narodu. Patrzę na wiki -zerknijcie sobie sami - publikował felietony m.in. w "Rycerzu Niepokalanej" i "Radiu Maryja". Taki człowiek musi być niewinny. Ktoś po prostu się pomylił i szybko na pewno zostanie oczyszczony z zarzutów. Tylko dlaczego tak symuluje?
demeryt_69 odpowiada obiektywny_komentator
To rodzinne - jego ojciec nawet sugerował istnienie smoka wawelskiego :)
and00
Mamy najlepszą służbę zdrowia na świecie
W kilka dni nieprzytomnego faceta, co nic nie kontaktuje jak do pokoju wchodzi prokurator postawili na nogi
Ciekawe czy jak go 2 raz zamkną znowu "zachoruje"
demeryt_69
Gdyby Deresza przenieśli do szpitala na Łubiance, to by wyzdrowiał w tri-miga :)
meryt odpowiada demeryt_69
Prowokacja :)
bankierkomentuje
to dobrze ze nie wplaci to SZYBCIEJ GO POSADZA bo beda mieli do tego podstawe: brak wplaty. Tak koncza biznesmeni co wzbogacili sie w czasach koloru ruskiej flagi:

- Krauze - pograzyl Prokom, Bioton, Petrolinvest i pare innych; dlug do kupienia na Internecie: https://www.dlugryszardakrauze.pl/ lub www.ryszardkrauzedebt.com
to dobrze ze nie wplaci to SZYBCIEJ GO POSADZA bo beda mieli do tego podstawe: brak wplaty. Tak koncza biznesmeni co wzbogacili sie w czasach koloru ruskiej flagi:

- Krauze - pograzyl Prokom, Bioton, Petrolinvest i pare innych; dlug do kupienia na Internecie: https://www.dlugryszardakrauze.pl/ lub www.ryszardkrauzedebt.com

https://innpoland.pl/149961,dlugi-ryszarda-krauze-sa-do-kupienia-w-internecie

https://www.money.pl/gospodarka/dlug-ryszarda-krauze-wystawiony-w-internecie-chodzi-o-76-mln-euro-6344568041313921a.html

- Czarnecki - Geting Holding, Noble i inne spolki z imperium wyceniane na ok 11-12mld w 2011-2013 dzis nie sa warte raczej nawet 100-200 mln a pan Czarnecki znikna

- Kulczyk - czy tez mial isc do pierdla i sam sie zapadl pod ziemie ? moze ta ziemia w Szwajcarii drozsza niz nasza dlatego ten CHF taki drogi

- jeszcze jest paru biznesmenow co tylko dzieki kolesiostwu mieli biznesy ale obence spolki jak CD Projekt czy Allegro zdetronizowaly te biznesowe miernoty i lazjy.

Giertych myslal ze jeszcze cos przytuli wiec przytuli niedlugo misia w 3m2
dlaczego_nie
Skąd fundacja nieinternowanego miała 8000000000 starch zlotych w 1991 roku....???

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki