Rolnicza Solidarność ogłosiła pogotowie strajkowe

2009-08-13 16:57
publikacja
2009-08-13 16:57
13.08. Warszawa (PAP) - Prezydium Rady Krajowej NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych ogłosiło pogotowie strajkowe. Powodem podjęcia takiej decyzji są niskie ceny skupu zbóż, które nie zapewniają opłacalności produkcji - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes tej organizacji Jerzy Chróścikowski.

Pogotowie strajkowe ma potrwać dwa tygodnie. W tym czasie odbędą się konsultacje z członkami związku i zostanie podjęta decyzja o formie protestu - zapowiedział Chróścikowski. Dodał, że w czwartek m.in. o sytuacji na rynku zbóż przedstawiciele Związku rozmawiali z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

W środę szef resortu rolnictwa powiedział, że Polska stara się o zgodę Komisji Europejskiej na wcześniejsze uruchomienie interwencyjnego skupu zbóż. Ministerstwo chce, by był on uruchomiony jeszcze we wrześniu, a nie - zgodnie z unijnymi przepisami - w listopadzie.

W ramach interwencyjnego skupu rolnik może sprzedać pszenicę lub jęczmień po cenie 101,3 euro za tonę.

Według Chróścikowskiego, cena skupu pszenicy wynosi około 450 zł za tonę. Natomiast Marian Dębiński z prezydium, powołując się na wyliczenia ośrodków doradztwa rolniczego poinformował, że koszt wyprodukowania tony pszenicy waha się od 540 do 580 zł.

Zdaniem Chróscikowskiego, wcześniejszy skup byłby korzystny dla tych osób, które uprawiają jęczmień. Obecnie za to zboże można dostać ok. 280 zł za tonę, zaś w skupie interwencyjnym cena mogłaby wynieść około 420 zł za tonę.

Zdaniem Dębińskiego, resort rolnictwa powinien stworzyć takie mechanizmy, które zapewniałyby rolnikom zwrot kosztów produkcji. Do tego - przekonywał - potrzebne są rozwiązania systemowe w ramach Unii Europejskiej. (PAP)

awy/ pad/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~lon
no wiecie co
a w zeszlym roku
jak pompowali wszystko
to nikt sie nie
zgłaszal że cena za wysoka.
Im sie w glowach przewraca.
~woj.
Dziwne że jak rosły ceny żbóż pod sufit to nie protestowali!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki