Rolnicy mogą już ubezpieczać uprawy na korzystniejszych warunkach

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korzystniejszych zasadach z 65-proc. dopłatą do składek z budżetu - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

Jako pierwsze wiosenną sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych na nowych warunkach rozpoczęło 10 kwietnia Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Pozostałe zakłady ubezpieczeń rozpoczęły sprzedaż polis ubezpieczenia od 15 kwietnia br.

Resort rolnictwa w grudniu 2016 r. podpisał umowy z pięcioma zakładami ubezpieczeniowymi: Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A., Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych oraz InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group.

"Na podstawie tych umów możliwe było od początku roku zawieranie przez producentów rolnych umów ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia na warunkach obowiązujących do 31 marca br." - informuje resort rolnictwa.

Ponadto "w roku 2016 producenci rolni, po wyczerpaniu limitu dopłat z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia, mogli zawierać umowy ubezpieczenia na warunkach komercyjnych zarówno z zakładami ubezpieczeń, z którymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi miał podpisane umowy na 2016 r., jak i wszystkimi pozostałymi zakładami ubezpieczeń oferującymi ubezpieczenie upraw rolnych od skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych" - czytamy w komunikacie.

Od 1 kwietnia weszły w życie korzystniejsze zmiany, które podniosły dopłaty do składek z budżetu oraz stawki taryfowe. Zgodnie z przepisami, obowiązuje 14-dniowy okres karencji od dnia zawarcia umowy, co oznacza, że nowe polisy prawdopodobnie nie obejmą kwietniowych przymrozków.

Według ministerstwa rolnictwa, w ubiegłym roku umowy ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych od ryzyka przymrozków wiosennych wykupiło 0,35 proc. sadowników, co stanowiło ok. 1,6 proc. wszystkich umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka przymrozków wiosennych, zawartych w 2016 r.

Uprawy sadownicze należą do upraw najbardziej narażonych na szkody.

awy/ je/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Dżejms

Najlepsza ta karencja. Ja rozumiem że z dnia na dzień jak zapowiadają przymrozki to pewna strata dla ubezpieczyciela ale dwa tygodnie to GRUBA przesada. Bo można konkretną kasę wyłożyć (nawet po dopłacie to są tysiące złotych) i grosza nie dostać bo po 10 dniach będzie szkoda - czyli w czasie karencji.
Ktoś powie - to sobie ubezpiecz wcześniej dużo - na co czekasz?
To wyjaśniam - każdy rodzaj szkody ubezpiecza się oddzielnie. Tak, tak - oddzielnie i za każdym razem kilka tysięcy (albo i więcej - od wartości plonu).
I tak powiedzmy że szacujemy większe ryzyko gradu (wielokrotnie w ciągu sezonu może padać) więc nie ubezpieczamy od przymrozków i tu macie wytłumaczenie bandyckiej karencji. Musicie czekać aż zakończy się kwitnienie (bo po co ubezpieczać od gradu jak wcześniej wymarznie?) I po kwitnieniu ubezpieczacie i macie DWA TYGODNIE strachu z wykupionym ubezpieczeniem. Fajnie? Bardzo fanie! Grosza nie dostaniecie jak wam wymłóci w tym czasie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl