REKLAMA

Rolnicy chcą poznać koszty forsowanych przez UE strategii dla rolnictwa

2021-06-08 07:14
publikacja
2021-06-08 07:14
Rolnicy chcą poznać koszty forsowanych przez UE strategii dla rolnictwa
Rolnicy chcą poznać koszty forsowanych przez UE strategii dla rolnictwa
fot. Artem Beliaikin / / Pexels

Rolnicy chcą poznać koszty forsowanych przez UE strategii dla rolnictwa - pisze wtorkowy "Nasz Dziennik".

"W najbliższym czasie unijne rolnictwo ma przejść szeroką transformację. Unijni biurokraci pracują nad strategiami, które - według ich założenia - mają sprawić, że rolnictwo stanie się bardziej przyjazne środowisku, a konsumenci będą otrzymywać żywność spełniającą najwyższe normy. Taki ma być oficjalnie rezultat realizacji Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ)" - czytamy w gazecie. Dodano, że jego fundamentalną częścią mają być strategie: "Od pola do stołu" i "Na rzecz bioróżnorodności".

"Problemem jest to, że Komisja Europejska nie przedłożyła rolnikom i producentom żywności kompleksowej oceny skutków proponowanych zmian" - pisze gazeta.

Cytowany przez "Nasz Dziennik" Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI "Solidarność" mówi: "Nie mamy rachunku kosztów. Nie wiemy, ile będziemy musieli zainwestować i jakie potencjalne zyski będziemy z tego mieć. Obawiamy się, że proponowane zmiany są tak daleko idące, że mogą zachwiać konkurencją i sprawić, że rolnictwo w UE będzie nieopłacalne".

Gazeta wskazuje, że europejscy rolnicy i Europejskie Spółdzielnie Rolnicze skupione w kilkudziesięciu organizacjach międzynarodowych zaapelowali do Komisji Europejskiej o jak najszybsze przedstawienie wyliczeń, które zobrazowałyby, jakie koszty powinno ponieść rolnictwo przy wdrażaniu opracowywanych strategii. Pod apelem - jak zaznacza - podpisali się przedstawiciele Copa Cogeca, największej europejskiej organizacji rolniczej, w skład której wchodzi NSZZ RI "Solidarność".

"Wprowadzenie EZŁ musi zostać poprzedzone szczegółową analizą na poziomie ogólnym i szczegółowym. Obawy, że ograniczenia, które UE chce wprowadzić - a część z nich jest nielogiczna - spowodują ograniczenie żywności w Europie i spadek dochodów rolników, są jak najbardziej zrozumiałe"- zwraca uwagę w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Ardanowski na łamach gazety przyznaje, że istnieje duża obawa, że Europa przestanie być samowystarczalna i uzależni się od dostaw żywności niskiej jakości z innych części świata. (PAP)

pad/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki