Rolnicy chcą drugiej kadencji PiS-u

Z badania IBRiS przeprowadzonego dla "Faktu" aż 43,8 proc. Polaków nie wybaczyło PO jej rządów i boi się jej powrotu do władzy. Tych, którzy obawiają się, że PiS wygra wybory i będzie rządzić drugą kadencję, jest aż 42,4 proc. - podaje środowy "Fakt".

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Respondenci zostali zapytani, jakie uczucia wzbudza w nich prognoza kolejnej kadencji Prawa i Sprawiedliwości. Z badania wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą to grupa, która "boi się drugiej kadencji PiS" - stanowi 72 proc. Następnie emeryci - 37 proc., gospodynie domowe 32 proc. i rolnicy 4 proc.

Na pytanie, jakie uczucia budzi sytuacja, w której "Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić następną kadencję", 31,6 proc. respondentów odpowiedziało, że odczuwa "zdecydowanie lęk" i 10,8 "raczej lęk". 23,2 proc. odczuwa "raczej spokój" i 19,1 proc. "zdecydowanie spokój".

W przypadku, kiedy to Platforma Obywatelska wróciłaby do władzy, 24,1 proc. pytanych odpowiedziało, że odczuwa "raczej lęk" i 19,7 proc "zdecydowanie lęk". 19,5 proc. odczuwa "raczej spokój", 11,6 proc. "zdecydowanie spokój". Prawie 23 proc. odczuwa obojętność.

Z badania wynika, że 100 proc. pytanych rolników boi się powrotu PO do władzy. Nieufność wyraziło także 46 proc. emerytów, 40 proc. gospodyń domowych i 18 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą.

"Zarówno w przypadku lęku przed PiS, jak i przed PO dużą rolę odgrywają media. Ci, którzy boją się PiS, oglądają głównie TVN. Ci, którzy lękają się PO, są widzami telewizji publicznej" - czytamy w dzienniku.

Badanie przeprowadzono 9-10 sierpnia na ogólnopolskiej próbie, wzięło w nim udział 1100 osób.

dma/ aj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 crazycat

tego typu sondaże prowadzone są dziś głównie telefonicznie, gdybym to ja odebrał taki telefon to po krótkim wstępie usłyszeliby do widzenia, moim zdaniem sondaże mają to do siebie że rzadko się sprawdzają, pis przewagę na wsi zawdzięcza 500+, komitywie i protekcji KK, wałkowaniu sloganu wina Tuska. W Polsce na wsi mieszka ok 40 % ludzi i zapewniam że nie każdy jest za pis.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 marianpazdzioch

Czyli, biorąc ten sondaż za prawdziwy, kaczka ma blisko 2x więcej przeciwników niż zwolenników, ale mimo to w cuglach wygra wybory. Wot diemokracja.

! Odpowiedz
1 3 petrolnuts

To już było wałkowane sto razy. Prymitywni ludzie kierują się emocjami przy urnach. Dlatego POPIS-PSL-SLD znowu wygra zdobywając przeszło 95% poparcia.

! Odpowiedz
6 7 okazjonalny

Zupełnie nie rozumiem strachu rolników przed rządami PO. Przecież Tusk utrzymywał wszystkie ich przywileje: podatkowe, ubezpieczenia zdrowotne, emerytury, ubezpieczenia płodów itp. Przecież to PSL był samodzielnym gospodarzem na działce rolnictwa. Jeśli tak, to rolnikom widocznie nie podobało się obsadzanie wszystkich stanowisk urzędniczych w pionie rolnictwa przez psl-owskich krewnych i znajomych. To fakt, ta partia jest wyjątkowo wredna. I to mówię ja, człowiek miastowy.
Nienawiść rolników do PO wynika z tego, że oglądają oni en gremio pis-owska TVP, która całą opozycję wrzuca do jednego worka. A dla słabo wykształconych i niezbyt lotnych rolników odróżnianie partii politycznych to zbyt ciężki wysiłek umysłowy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 siunek

Konserwatywna polska wieś nigdy nie zaakceptowała PZPR, a teraz masowo odrzuca PO i jej przystawki. Jak to jest, że mniej wykształceni, mniej obyci wykazują więcej zdrowego rozsądku niż "elity", dające się uwodzić kolejnym "modernizatorom", niosącym światłość postępu kolejno ze Wschodu i z Zachodu?

! Odpowiedz
3 6 histeryk

Dane z ostatniej chwili. 4,4% wzrostu PKB rok do roku, przy inflacji CPI na poziomie 2,9%. I to przy uwzględnieniu sterydów w postaci 500 plus.

! Odpowiedz
12 6 sloneczkodzg

Nie tylko rolnicy . Wielu profesorów ekonomi też będą głosować na PiS bo stracone 260 miliardów zeta nie da się odzyskać . A o innych sprawach szkoda pisać .

! Odpowiedz
4 10 histeryk

0,01% profesorów ekonomii zagłosuje na PiS, tego możesz być pewien :-)

! Odpowiedz
0 3 trooper

a świstak siedzi i zawija w sreberka

! Odpowiedz
8 6 szlachta-nie-pracuje

w sejmie powinny być dwie siły PIS i Kondederacja reszta won !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil