REKLAMA

Rok 2021 powinien należeć do spółek wartościowych [Opinia]

2020-11-18 14:52
publikacja
2020-11-18 14:52
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

2021 rok powinien należeć do tzw. spółek wartościowych, których akcje zostały mocno przecenione w tym roku - ocenili eksperci na konferencji iWealth Online Investment&Business Summit 2020. Ich zdaniem, żeby jednak na światowych rynkach akcji pojawiły się silne wzrosty, niezbędne są nowe programy stymulacyjne.

"Do dalszych wzrostów na światowych rynkach akcji niezbędne są kolejne programy stymulacyjne banków centralnych. Obecnie rynki zdyskontowały prawie wszystkie pozytywne informacje, m.in. pojawienie się szczepionek na koronawirusa i aby zobaczyć kolejną, silną falę wzrostową na rynkach akcji muszą pojawić się także duże programy stymulacyjne. Zakładam, że prędzej czy później się one pojawią" - powiedział Jarosław Jamka, członek zarządu Skarbiec TFI, podczas konferencji iWealth Online Investment&Business Summit 2020.

Zdaniem ekspertów uczestniczących w dyskusji, 2021 rok szczególnie dobry może być dla tzw. spółek value (wartościowe).

"Od dłuższego czasu uważam, że obecnie mamy bardzo dobry czas do inwestowania w akcje. Amerykański rynek akcji od 2009 r. jest praktycznie w nieprzerwanym trendzie wzrostowym i rośnie średniorocznie 16 proc. (total return z uwzględnieniem dywidend). W tym samym okresie spółki wzrostowe rosną średniorocznie 18 proc., a tzw. spółki wartościowe rosną 10 proc. To bardzo duża dysproporcja" – powiedział Adam Drozdowski, pomysłodawca i zarządzający funduszami InValue Multi-Asset.

"Uważam, że teraz spółki wartościowe będą odgrywały znacznie większą rolę niż spółki wzrostowe" - dodał.

Temat potencjalnego zwrotu inwestorów w kierunku spółek wartościowych poruszył także Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

"Ze względu na bardzo mocny wzrost akcji spółek technologicznych na świecie w 2020 r., część z tych firm jest już wyceniona wysoko. Z kolei dla dużej grupy spółek działających w innych branżach niż technologiczna jest to słaby rok. Kursy wielu z nich załamały się i są często kilkadziesiąt proc. niżej niż rok temu. W związku z tym można postawić tezę, że część wzrostowych spółek jest aktualnie przewartościowana, a także mamy dużą rzeszę spółek, szczególnie na GPW, które mają obecnie dużą wartość wewnętrzną" - powiedział.

Jego zdaniem, w 2021 roku inwestorzy zaczną jeszcze mocniej dostrzegać niskie wyceny spółek wartościowych.

"Zakładam także, że przyszły rok będzie udany dla warszawskiej giełdy, a WIG w 2021 r. może urosnąć dwucyfrowo” – powiedział.

NOWI INWESTORZY MOGĄ ZOSTAĆ DŁUŻEJ NA RYNKU

"Warto także zwrócić uwagę na zjawisko +wirusa spekulacji+, który opanował inwestorów w okresie po pandemii. To zjawisko ma miejsce na najważniejszych giełdach na świecie, także i na GPW. Inwestorzy indywidualni już w marcu, po dużych spadkach indeksów giełdowych, stwierdzili, że pojawił się bardzo dobry moment do inwestowania w akcje. Wiele osób, nawet tych niemających wcześniej doświadczenia giełdowego stwierdziła, że warto wykorzystać obecne czasy do giełdowej spekulacji. Kupując w kwietniu akcje w dołku, dobrze zarobili na akcjach" - powiedział Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji Investors TFI.

"Dlatego ten +wirus spekulacji+ może się rozszerzać i nadal być obecny na giełdach jeszcze przez wiele miesięcy, co będzie wspierać rynek akcji" - ocenił. (PAP Biznes)

sal/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki