Rodziny muszą chodzić na zakupy z coraz grubszymi portfelami

Wydajemy na zakupy coraz więcej; wynagrodzenia rosną, podobnie jak ceny towarów i usług - informuje w środę "Rzeczpospolita". Gazeta dodaje, że rosnąca konsumpcja nie zmieni jednak charakteru polskiej gospodarki.

(FORUM)

W środowym wydaniu "Rzeczpospolita" wskazuje, że aby "awansować do wyższej ligi, potrzebne są inwestycje i innowacje". "O 4,9 proc. zdrożały produkty i usługi zakupione przez hipotetyczną czteroosobową rodzinę w sierpniu 2019 r. wobec sierpnia 2018 r. W porównaniu z lipcem bieżącego roku ceny pozostały na podobnym poziomie. Koszt podstawowego koszyka zakupów wyniósł 1247,94 zł" - szacuje dziennik.

"Rzeczpospolita" - powołując się na ekspertów - podkreśla, że "nie ma powodu, by liczyć na wyraźny spadek inflacji w najbliższym czasie". "Zmniejsza się presja na ceny, wynikająca z czynników zewnętrznych (takich jak niekorzystne warunki atmosferyczne w rolnictwie czy epidemia ASF w Chinach), co sprzyja stabilizacji cen. Jednak sytuację firm pogarszają większe obciążenia: wysoką dynamikę płac podniesie od nowego roku skokowy wzrost płacy minimalnej i zniesienie tzw. 30-krotności" - wskazuje gazeta.

W rozmowie z dziennikiem ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz podkreśliła, że "konsumenci z pewnością odczują też nieuchronny wzrost cen energii". "Dość prawdopodobne jest, że zakupy w dyskontach i hipermarketach obciążone zostaną podatkiem handlowym. W obliczu zbiegu w czasie tych zjawisk wzrost cen z perspektywy konsumenta jest nieuchronny" - wskazuje cytowana ekspertka.

Buchholtz dodaje w wypowiedzi dla "Rz", że "dodatkowo w ostatnich miesiącach sytuację pogorszył osłabiający się złoty, który spowodował, że importowane dobra stały się droższe". "Hamulcem inflacji jest natomiast spowolnienie gospodarcze, które zmniejsza presję cenową" - zaznzczyła.(PAP)

mm/ zm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
33 14 ajwaj

To jeszcze nie sa duze podwyzki w porównaniu z tym co nadchodzi w energii (czyli wszystkim)

PISy pdopisaly cyrograf na najdrozszy gaz z mozliwch > kal-bojski (choc i tam znane problemy).
Podwyzki JUZ dostarczanej energii sa tylko odroczone do wyborów + okres wsteczny.

Magdalenka POPISU&co. jak i ich bracia z UKR, jada na infrastrukturze "krwawej komuny" az do gorzkiego konca. UKR ma np. wylaczanych 6-7 bloków w 4 el. atomowych + innych elektr., czesto padaja nastepne.

PISa nie zna nawet ile tej energi potrzebuje Polska za 1-2-10 lat.. Znaczy import (tez drogi).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 30 eagleeye

Od zawsze tak było czy to rządzili POpaprańcy czy PiSokracja ze w okresie wiosna lato zarówno owoce jak i warzywa były droższe. Na jesień kiedy pojawiały się plony zarówno warzywa jak i owoce taniały i tak jest od zawsze.

Ale wiadomo pan obecny prezio uciekł z tonącego okrętu jakim była jego poprzednia firma (notabene wczoraj na jej temat był artykuł na Bankier.pl) i teraz już zajmuje się ważnymi sprawamiw Lewiatanie.

Pamiętam jak to występował w WSI24 BiS i roztaczał świetlaną przyszłość nad agencjami pracy tymczasowej i umowami potocznie zwanymi śmieciowymi.

Cóż Rzepa tez widzę jak GW jazda na maksa z byle czym byle w Rząd RP.

Może tak zajeli by się kozami które padły na W-wskiej wyspie na Wiśle bo nie wiedziałem że w dwa niecałe miesiące padłe zwierzę jest tak rozłożone ze zostaje tylko szkielet bo ponoć w sierpniu br. byla tam kontrola i sztuki zgadzały się a miesiąc później połowy już nie było :-)

Pisałem ze Pan Rafał marnuje się na tej prowincjonalnej W-wie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
59 45 cowabunga

No jak to - przecież w TVP INFO mówią, że wszystko tanieje i rząd rozdaje pieniądze?

! Odpowiedz
26 46 eagleeye

Rzeczypospolita & Lewiatan = wydumane problemy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil