REKLAMA

Rodzicielstwo w Hiszpanii. Polacy mają kłopoty z rejestracją dzieci

2021-05-06 17:44
publikacja
2021-05-06 17:44
Rodzicielstwo w Hiszpanii. Polacy mają kłopoty z rejestracją dzieci
Rodzicielstwo w Hiszpanii. Polacy mają kłopoty z rejestracją dzieci
fot. aquatarkus / / Shutterstock

Jednym z problemów osób przybyłych do Hiszpanii z Europy Środkowej i Wschodniej jest rejestracja w urzędach stanu cywilnego narodzonych w tym kraju dzieci ze względu na odmianę nazwisk. Problem dotyczy m.in. Polaków, a także imigrantów rosyjskich, bułgarskich, białoruskich, ukraińskich i innych.

W językach słowiańskich nazwiska mają swoją wersję żeńską i męską, podlegają deklinacji, a ich końcówki są odmienne w zależności od płci.

Tymczasem w Hiszpanii rodzeństwo mające tych samych rodziców powinno nazywać się tak samo, a pierwsze nazwisko zwykle nosi po ojcu, zaś drugie po matce. W ten sposób syn Hiszpana o nazwisku Martinez i Polki Kowalskiej, powinien nosić nazwisko Martinez Kowalska, na co rodzice najczęściej nie chcą się zgodzić.

W związku z odmianą końcówek nazwisk w językach słowiańskich, obywatele krajów Europy Środkowo-Wschodniej jeszcze do niedawna mieli wiele problemów z rejestrowaniem siebie i swoich dzieci w hiszpańskich urzędach.

Przepisy dotyczące rejestracji dzieci w Hiszpanii są różne w zależności od regionu kraju, a inne formy tego samego nazwiska nie wszędzie były uznawane.

Obywatele Polski i innych państw składali z tego powodu skargi do rzecznika praw obywatelskich, wskazywali na możliwość problemów prawnych w krajach pochodzenia, konieczność udowadniania, że jest się tą samą osobą, a nawet dyskryminacji społecznej z powodu nazwiska zapisanego w „wersji hiszpańskiej”, czyli nie respektującego odmiany męskiej i żeńskiej.

W ubiegłym roku rzecznik praw obywatelskich rekomendował urzędom, aby pozwalały na modyfikowanie końcówek nazwisk imigrantów w zależności od płci rejestrowanej osoby. Jednak dopiero w połowie kwietnia ministerstwo sprawiedliwości (Dyrekcja Generalna Rejestrów i Notariuszy) zaleciła w okólniku, aby urzędy stanu cywilnego rejestrowały nazwiska dzieci będących rodzeństwem w odmianach męskiej i żeńskiej, w zależności od płci - poinformował portal 20minutos.es.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ fit/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
Dobrze, że do zacofanych krajów dociera idea końcówek wyrazu.
Że np. nazwisko jest tym samym nazwiskiem pomimo, że zapis się różni końcówką wynikającą z jakieś okoliczności.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki