Rodzice nie będą musieli płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu

2018-07-13 14:16
publikacja
2018-07-13 14:16

Zakaz pobierania przez szpitale opłat od rodziców lub opiekunów przebywających z dzieckiem albo osobą w znacznym stopniu niepełnosprawną wprowadza projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia przekazało w piątek projekt do konsultacji publicznych.

/ fot. Piotr Mecik / FORUM

W uzasadnieniu do proponowanej nowelizacji podkreślono, że "dziecko ma prawo do tego, aby cały czas przebywali razem z nim w szpitalu rodzice albo opiekunowie". Wskazano, że "obecność osób bliskich jest korzystna dla dziecka, przyspiesza proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa". "Dlatego - wyjaśnia ministerstwo - rodzicom należy stwarzać możliwie dogodne warunki pobytu w szpitalu razem z dzieckiem, zachęcać i ułatwiać im realizację tego prawa. Tymczasem pobieranie przez szpitale opłat od rodziców, ogranicza wielu z nich możliwość korzystania z tego prawa".

Projekt zmiany ustawy wprost wskazuje, że z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w szpitalu rodzice albo opiekunowie nie mogą być obciążeni opłatą. Analogiczne rozwiązanie dotyczyłoby pobytu opiekuna z osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.

MZ przypomniało, że zgodnie z Europejską Kartą Praw Dziecka Hospitalizowanego pobyt rodziców w szpitalu nie powinien wiązać się z żadnymi dodatkowymi kosztami, a każde dziecko hospitalizowane ma prawo do całodobowej opieki rodziców.

Resort wyjaśnił, że przepis ten nie będzie niósł obciążeń finansowych dla szpitali, gdyż koszty funkcjonowania oddziału (np. zużycie wody, prądu) są wliczone w wycenę świadczeń.(PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

Edytor: Marcin Kucharzewski

wk/ mark/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki