Rodacy ze Wschodu wracają do kraju przodków

Rodacy ze Wschodu chętniej osiedlają się w Polsce. W tym roku wydano rekordowo dużo zgód na pobyt - podaje środowa "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

Coraz więcej osób, które mają polskie korzenie, chce żyć w Polsce. W tym roku liczba wydanych zezwoleń na stały pobyt w Polsce dla osób mających Kartę Polaka wzrosła niemal o połowę - wynika z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców przygotowanych dla "Rzeczpospolitej".

"W ciągu czterech miesięcy tego roku zezwolenie na pobyt stały w związku z posiadaniem Karty Polaka lub polskim pochodzeniem otrzymało już 4,3 tys. osób, podczas gdy w całym roku ubiegłym liczba ta wyniosła 7,1 tys. - powiedział dziennikowi Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu.

Zdaniem ekspertów to głównie efekt obowiązujących od tego roku ułatwień proceduralnych i pomocy finansowej dla polskiej diaspory w krajach b. ZSRR.(PAP)

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 jarekzbyszek

4 tysiące to liczba znikoma. Można powiedzieć, ze Polacy ze wschodu nie chcą się osiedlać.

! Odpowiedz
58 1 czop_

ściągają sobie wyborców :]

! Odpowiedz
0 94 jerloz210935

No i bardzo dobrze każdy Polak winien mieć możliwość powrotu do swej Ojczyzny

! Odpowiedz
55 12 jendreka

Rząd lata dziury po tych co wyjechali, jak tylko morze.

! Odpowiedz
3 42 grzechu_comeback

jak "morze" to tylko Bałtyk....tym bardziej, że zimna woda zdrowia doda i ocieplenie klimatu....
Może i łata, skoro młodzi i wykształceni nie posiedli umiejętności reprodukcji. Ponadto to nie wszystko co Niemiec robi jest mądre. Bezpieczniej mieć sąsiada, nawróconego Polaka, niż Polaka "zawróconego" na salafitę lub salafitę oryginalnego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 jakubeczko

Morze Bałtyckie? Bałtyk "coś zrobił" i rząd zaczął łatać dziury demograficzne rodakami ze wschodu?
A tak na poważnie napisałeś to tak jakby faktycznie ostateczną ostatecznością i chwytaniem się brzytwy miało być sprowadzanie polaków z zagranicy...

! Odpowiedz
1 2 grzechu_comeback odpowiada jakubeczko

to nie JA pisałem o "łataniu" czy "konieczności" bo to nie ja byłem promotorem teorii łatania, stąd w MOJEJ wypowiedzi pojawiło się słówko "może", napisane POPRAWNIE, albowiem morze i może to nie to samo, o czym powyższy dyskutant, być może nie wie. To tyle odnośnie Bałtyku.
A co do "ostateczności" to również o niej nie pisałem a nawet nie sugerowałem pomiędzy wierszami. Niemcy, jako jeden z powodów ich "dobroczynności" podawali korzyść z wzrastającej liczby mieszkańców (choć podobno wszelkie NARODOWE działania są wysoce niestosowne), czyli wzrostu populacji. I odniosłem się do tego, stąd ta nacja pojawiła się wcześniej. FAKT jest taki, że POLSKA WYMIERA a nie rozrasta. W skali takiej, że nawet ściąganie "Polaków z odzysku" niewiele da. Choć jest o wiele MĄDRZEJSZE, bo bariera językowo kulturowa prawie nie istnieje. Na dodatek nie powoduje to również importu egzotycznych chorób.
Polacy ze wschodu wymagają pomocy, bo nie stać ich na 10 000USD na zasponsorowanie sobie wycieczki do "herclisz wilkomen". Tym bardziej, że to mogą być CAŁE RODZINY a nie pojedyncze i rozbrykane samce

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 jakubeczko odpowiada grzechu_comeback

@ Grzechu_comeback - ale ja do użytkownika "jedreka" pisałem :) prawie jednocześnie mu odpisaliśmy ;P

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.