REKLAMA
PIT 2023

Roczny handel między Chinami a Rosją pierwszy raz przekroczył 200 mld dolarów

2023-12-08 10:04
publikacja
2023-12-08 10:04

Wartość handlu między Chinami a Rosją od stycznia do listopada br. wyniosła 218,1 mld dolarów, osiągając wyznaczony w 2019 roku przez oba kraje cel na rok przed terminem i zaledwie w ciągu 11 miesięcy – podał w piątek portal Asia Nikkei na podstawie danych Generalnej Administracji Celnej ChRL. Tylko w listopadzie wartość dwustronnej wymiany handlowej wzrosła do 21,5 mld USD, co jest najwyższym wynikiem od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Roczny handel między Chinami a Rosją pierwszy raz przekroczył 200 mld dolarów
Roczny handel między Chinami a Rosją pierwszy raz przekroczył 200 mld dolarów
fot. Dilok Klaisataporn / / Shutterstock

W okresie styczeń-listopad br. eksport z Chin do Rosji wzrósł o 50 proc. w ujęciu rocznym do 100,3 mld USD, podczas gdy import z Rosji wzrósł o 12 proc. do 117,8 mld USD. W obu przypadkach pobity został roczny rekord ustanowiony w ubiegłym roku.

W 2019 roku władze Chin i Rosji uzgodniły zwiększenie wymiany handlowej do 200 mld dolarów do 2024 roku ze 107 mld dolarów w 2018 r.

Druga co do wielkości gospodarka świata stała się głównym partnerem handlowym i kołem ratunkowym dla rosyjskiej gospodarki po objęciu Moskwy sankcjami w związku z inwazją na Ukrainę. Pekin, który nie potępił otwarcie rosyjskiej agresji na Ukrainę, dąży do utrzymania "normalnej" wymiany handlowej i gospodarczej.

"Dzięki wzajemnemu zaufaniu politycznemu na wysokim szczeblu, oba kraje były świadkami gwałtownego wzrostu handlu dwustronnego, któremu pomogła również seria środków ułatwiających handel" – powiedział rządowemu tabloidowi "Global Times" Zhang Hong, ekspert z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Wzrost importu z Rosji był napędzany przez surowce naturalne, takie jak ropa naftowa i węgiel, których cena spadła w wyniku zachodnich sankcji.

"Wzrosła wartość (chińskiego) eksportu pojazdów, a także telefonów komórkowych i innych towarów elektronicznych i elektrycznych" – powiedział portalowi Asia Nikkei Takamoto Suzuki z japońskiego domu handlowego Marubeni.

Chiny chcą jeszcze bardziej zwiększyć swoją obecność na rynku samochodowym w Rosji. Ambasador ChRL w Rosji wyraził nadzieję, że władze jego kraju zapewnią wsparcie polityczne dla chińskich przedsiębiorstw motoryzacyjnych w zakresie produkcji, sprzedaży i działalności w związku tym, że Rosja stała się głównym nabywcą chińskich samochodów. (PAP)

krp/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dididif
urals i węgiel pozwoliły zsrr wypracować osiemnaście miliardów $ deficytu handlowego, a przed wojną z unią niemiecką było 200 mld $ nadwyżki :)
z ciepłem w sercu obserwuję kanibalizację komunizmu bolszewickiego przez zbuntowaną prowincję Tajwanu, komunistyczne chiny kontynentalne :)
Raffmo
roSS.ja to bananowa republika.

Polska importuje z Chin więcej niż roSS.ja nazistowki kraj bimbru i kartofli.

Wartość polskiego importu towarów z Chin jest 10-krotnie wyższa niż eksportu w tym kierunku. W 2020 r. import z Chin wyniósł 146,6 mld złotych, odpowiadając za 14,4 proc. wartości polskiego importu towarów.
mirek6504
Ale też jest inna ciekawostka ,,, deficyt handlowy USA vs Chiny licząc od styczną do listopada wynosi 858 miliarda $$$$ ..

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki