Roboty już opanowały bankowość

Zbliża się koniec ery bankierów pracujących jak liczydła” – ta wypowiedź Johna Cryana, prezesa Deutsche Banku, na polskim sektorze wrażenia nie robi. Zdaniem Katarzyny Majewskiej, członka zarządu banku Citi Handlowy, tę transformację polskie banki mają już za sobą.

W ostatnich latach mamy do czynienia z coraz większą automatyzacją i robotyzacją w prawie każdym sektorze gospodarki. Od fabryk odzieżowych, chiński magazynów pakujących paczki, po pracowników urzędów - oczywiście to jedynie nieliczne przykłady tych miejsc, które chcą zastąpić ludzi pełniących różne stanowiska. 

Powody są różne, jednak najczęściej wymienia się zwiększenie efektywności pracy, a także - wbrew pozorom - koszty, które przeznaczane wcześniej na liczne pensje, mogą się pomniejszyć, dzięki czemu firma oszczędza.

Jak podkreśla Katarzyna Majewska, praca, którą wykonuje człowiek (oczywiście na pewnym stanowisku) w ciągu dwóch dni, może zostać zrobiona w przeciągu kilku godzin. Robotyzacja się już dokonała - klient sam może znaleźć każdą informację w internecie, skorzystać z usług bankowości poprzez swój telefon. Bank - tj. ludzie, którzy tam pracują - natomiast musi przygotować to w taki sposób, by mógł do tego jak najłatwiej dotrzeć. Tradycyjny model bankowości odchodzi do przeszłości, transformacja trwa już od kliku lat, co nie znaczy jednak, że sektor usług może obyć się bez pracy ludzi.

Więcej na ten temat mogą się państwo dowiedzieć z naszego wideo. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 jendreka

Tak tak, robotów coraz więcej i bezrobotnych też. Jednak będziemy leżeć pod palmami, skoro robotyza nas beda pracować. Zazdroszczę następnym pokoleniom.

! Odpowiedz
1 19 open_mind

„Roboty już opanowały bankowość” Nie zupełnie bo programiści mają kłopot jak je zmusić aby od pieniędzy kreowanych z powietrza pobierały procent bankowy- one się buntują i wyświetlają wiadomość „Co to znaczy że okradanie jest legalne?”

! Odpowiedz
1 8 silvio_gesell

Że co? Informatycy to mieli problem z ujemnymi stopami, a nie z dodatnimi, bo wychodziły nieskończone horyzonty inwestycyjne przy założonym dodatnim ROI.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl