REKLAMA
PIT 2023

Robert Kwiatkowski o abonamencie RTV: jest nie do uratowania

2023-12-01 19:33
publikacja
2023-12-01 19:33

Abonament RTV jest nie do uratowania. Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament nie będzie czy nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych - powiedział w piątek w RMF FM członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

Robert Kwiatkowski o abonamencie RTV: jest nie do uratowania
Robert Kwiatkowski o abonamencie RTV: jest nie do uratowania
fot. Krystian Maj / / FORUM

Pytany o to, czy da się szybko naprawić media publiczne, Robert Kwiatkowski powiedział: "nie".

Dopytany, "czy Donald Tusk nie wiedział, co mówi, gdy powiedział we wrześniu br., że będziemy potrzebowali 24 godziny, żeby TVP PiS-owska, rządowa zmieniła się znowu w publiczną", członek RMN powiedział: "ja tak nie powiedziałem, być może Donald Tusk wie więcej, albo potrafi to zrobić". "Wydaje mi się, że to są procesy, powiedziałbym nawet, wieloletnie. I o zgrozo sądzę, że my raczej od modelu dobrej - jak na polskie warunki - TVP czy w ogóle mediów publicznych raczej się oddalamy niż przybliżamy" - ocenił Kwiatkowski.

Zwrócił uwagę, że "mówiąc o procesach wieloletnich, odwołuje się np. do stanu z początku lat 90. XX wieku". "Po prostu stosunek do TVP i standardy w mediach publicznych są pochodną pewnej kultury politycznej, a ona nam w Polsce się ześlizguje w stronę bardzo konfrontacyjną, taką agresywną. Pewną rolę odgrywają tu również media społecznościowe" - wyjaśnił.

"Czujemy wyraźnie, a przynajmniej ja to tak odczuwam, ta atmosfera konfrontacji i wrogości między dwoma tworzącymi się, wielkimi obozami politycznymi raczej narasta niż maleje" - ocenił Robert Kwiatkowski.

Pytany od czego trzeba zacząć naprawę mediów publicznych, członek RMN powiedział: "od zmiany twarzy". "To, czego się ekipa Jacka Kurskiego dopuściła na Telewizji Polskiej, to jest jednak rzecz bez precedensu. Straszna" - tłumaczył członek RMN. "Standardy zostały potwornie obniżone. I oczywiście można różnym prezesom w różnych latach, także i mnie, pewne rzeczy zarzucać, ale jednak to, co się stało od 2016 r., to było coś bez precedensu" - mówił. "To była kompletnie nowa jakość. To był rzeczywiście wydział propagandy Nowogrodzkiej i ludzie to widzieli. To był fundament polityki (Jarosława - PAP) Kaczyńskiego tworzenia wielkiego obozu politycznego. Polityki skutecznej" - ocenił. "No bo mamy, mimo oczywistego zwycięstwa tzw. opozycji demokratycznej, do czynienia z przegranym ponad siedmioipółmilionowym obozem politycznym ludzi, którzy na początku trzeciej kadencji chcieli dalej głosować na PiS" - zaznaczył Kwiatkowski.

Pytany, czy RMN powinna zostać zlikwidowana, Robert Kwiatkowski powiedział: "to zależy, ku czemu zmierzamy". "Jaki ma być docelowy model tego rynku medialnego, bo ja jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której ta RMN z zupełnie innymi funkcjami, ale jednak istnieje obok Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), obok Urzędu Komunikacji Elektronicznej" - wyjaśnił. Dodał, że mogłaby pełnić funkcję "reprezentanta mediów publicznych w ogóle".

"KRRiT jest organem właściwym w sprawach radiofonii i telewizji, czyli swego rodzaju regulatorem całego rynku medialnego, a jednocześnie ta sama Rada pełni w zastępstwie Skarbu Państwa funkcje właścicielskie w stosunku do mediów publicznych. To znaczy, że jest z jednej strony +sędzią+, a z drugiej +stroną+" - przypomniał. "Nie wiem, czy tak powinno być, ale oczywiście rzecz jest do dyskusji i to powinno być część większego pakietu zmian, który - mam nadzieję - nowy rząd, nowa władza szybko wprowadzą na rynku audiowizualnym" - wyjaśnił członek RMN.

Pytany, "czy abonament RTV powinien ulec likwidacji", członek RMN powiedział: "abonament RTV jest nie do uratowania". "Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament to nie będzie czy nie powinna być podstawowa forma finansowania mediów publicznych" - ocenił. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych" - podkreślił Robert Kwiatkowski.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
itso_not_to_be
nie chcemy mediów publicznych !
andregru
Czyli zamiast abonamentu 3mld zł rocznie dotacji z naszych podatków ?
tomek323
Bolszewik Kwiatkowski już raz TVP ulepszał...
mesten
Na szczęście jedyni bolszewicy właśnie odchodzą zw szczujni TVP
carlito1
Spoko... wpakują coś innego, fakt jest taki, że to za dobra kasa to łojenia żeby sobie od pyska odjąć. Tak samo jak TVP nikt tego nie zlikwiduje, to wylęgarnia ciepłych posadek i nowych partyjnych milionerów. Nie ważne czy pis , czy peło, czy kolorowo tęczowe lewackie jednorożce.
prawnuk
Kodować. Ja bardzo chetnie zapłacę za ogladanie tvp tak 10 zł za godzinę.
W ciągu ostanich 25 lat to było mniej niż godzina.
Jesli dodam pozostałe telewizje krajowe, to w ciagu 25 lat TVP jest liderem.
Odliczając oczywiście knajpy i inne miejsca tego typu
jas2
Publiczne zakodować, jak sama nazwa wskazuje... Leming nad lemingami.
jas2 odpowiada jas2
Zakoduj sobie Deutsche Welle.
ssmentek
Po co nam TVP jak mamy Deutsche Welle?

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki