REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Reydners: UE kontroluje mniej niż 1/10 zamrożonych rosyjskich aktywów

2022-05-25 18:49
publikacja
2022-05-25 18:49
Reydners: UE kontroluje mniej niż 1/10 zamrożonych rosyjskich aktywów
Reydners: UE kontroluje mniej niż 1/10 zamrożonych rosyjskich aktywów
/ Unia Europejska

Wartość zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na terenie UE wynosi ok. 23 mld euro. To mniej niż jedna dziesiąta ogółu zamrożonych aktywów rosyjskich - poinformował w środę Didier Reydners, europejski komisarz do spraw sprawiedliwości - przekazał Reuters.

"Didier Reynders (europejski komisarz do spraw sprawiedliwości - PAP) powiedział na konferencji prasowej, że tylko mniej niż jedna dziesiąta zamrożonych aktywów (rosyjskiego banku centralnego - PAP) znajduje się w UE" - napisał Reuters. Według komisarza od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym br. w UE zamrożono około 23 mld euro. "Wydaje się to małą kwotą w porównaniu z 100 mld dolarów zamrożonymi przez Stany Zjednoczone" - stwierdziła agencja.

Oprócz aktywów banku centralnego, kraje członkowskie zamroziły około 10 mld euro aktywów materialnych takich jak wille czy jachty należące do osób objętych sankcjami.

Reydners "nie wyjaśnił, dlaczego trzecia co do wielkości gospodarka świata zamroziła tak mało aktywów z rosyjskiego banku centralnego. Odmówił również podania informacji, czy wszystkie rządy UE poinformowały o zamrożeniu aktywów" - wskazano w depeszy.

"Wiele rządów (państw członkowskich) UE tradycyjnie zachowuje ostrożność w pełnym egzekwowaniu sankcji UE, a niektóre z nich odmówiły publicznego poinformowania, czy zamroziły rosyjskie aktywa" - przypomniała agencja. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (3)

dodaj komentarz
luxferre
Tak, prześcignijmy USA w konkurencji nacjonalizacji majątku...
Nie tak daleko chyba nam do sytuacji, gdy pojawiać się będą artykuły typu: Polski rząd zamroził tylko 23mld PLN nieprawomyślnym Polakom, albo EU zamroziła tylko 30mld PLN polskim eurosceptykom.
wibor3m10procent
A co z aktywami niemieckich oligarchów powiązanych z Putinem? Oczywiście szuje nietykalne!
darius19
slabo to brzmi. Brak solidarnosci w UE. Putin i trolle sie ciesza.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki