Reuters: rząd Węgier przygotowuje ustawę o NGO

Rząd Węgier zamierza wnieść w przyszłym tygodniu do parlamentu projekt ustawy regulującej działalność organizacji pozarządowych (NGO) - informuje w czwartek Reuters, powołując się na "dwa źródła zaznajomione z tą sprawą".

Agencja odnotowuje, że rząd Viktora Orbana otwarcie wyraża sceptycyzm wobec niektórych organizacji pozarządowych i że wiceprzewodniczący jego partii Fidesz, Szilard Nemeth mówił w tym roku, że niektóre takie organizacje finansowane z zagranicy powinno się "wymieść" z kraju.

Reuters przytacza wypowiedź węgierskiego ministra sprawiedliwości Laszlo Trocsanyiego, który w zeszłym miesiącu zapewniał, że "w ustawie, którą przygotowujemy, chodzi tylko o rejestrowanie w sądach, ile pieniędzy te organizacje otrzymują z zagranicy".

Krytycy obawiają się jednak - wskazuje Reuters - że władze węgierskie pójdą dalej i skopiują ostre restrykcje, jakie na finansowane z zagranicy NGO wprowadziła Rosja. Agencja odnotowuje, że rząd Orbana zaprzeczył oskarżeniom, jakoby planował podobne posunięcie jako sposób na tłumienie sprzeciwu, np. w kwestiach praw człowieka.

az/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Fasola

My też mamy takie krety jak fundacja Batorego i tym podobne.

! Odpowiedz
0 2 ~max

A u nas kiedy?

! Odpowiedz
0 2 ~Waldek

Wszystko jasne. Węgry pozbywają sie Sorosa. Największego grandziaża finansowego naszych czasów. Wcześniej zrobiła to Rosja. Brawo Orban

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil