REKLAMA

Reuters: Pentagon rozważa wysłanie na Ukrainę pocisków o zasięgu 150 km

2022-11-28 18:15
publikacja
2022-11-28 18:15

Pentagon rozważa propozycję koncernu Boeing o uruchomieniu produkcji i wysłaniu Ukrainie precyzyjnych pocisków Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) o zasięgu 150 km - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na źródła w przemyśle zbrojeniowym i dokumenty. Pierwsze sztuki mogłyby trafić na Ukrainę na początku 2023 r.

Reuters: Pentagon rozważa wysłanie na Ukrainę pocisków o zasięgu 150 km
Reuters: Pentagon rozważa wysłanie na Ukrainę pocisków o zasięgu 150 km
fot. Lcpl. Nicholas Guevara/Us Marine / / ZUMA Press

Boeing złożył europejskiemu dowództwu sił USA (EUCOM) propozycję uruchomienia produkcji w trybie przyspieszonym pocisków łączących naprowadzane przez GPS małe bomby lotnicze GBU-39 z silnikami rakiet M26 wystrzeliwanych z systemów HIMARS. Pociski te podwoiłyby zasięg rażenia ukraińskich sił za pomocą wyrzutni HIMARS i M270 MLRS, bo obecnie używane rakiety GMLRS mają zasięg 70-80 km.

Ukraińcy od dawna ubiegają się o broń, która pozwoliłaby im razić cele znajdujące się dalej za linią frontu, jednak USA konsekwentnie odmawiały dostarczenia wystrzeliwanych z HIMARS rakiet ATACMS o zasięgu 300 km. "Nie chcemy, żeby zaczęli bombardować terytorium Rosji" - wyjaśniał na początku listopada prezydent Joe Biden.

Oba komponenty systemu GLSDB - rozwijanego od 2019 r. przez firmy Boeing i Saab - są szeroko dostępne i stosunkowo niedrogie, dzięki czemu pierwsze sztuki pocisków mogłyby być dostępne już na początku 2023 r., choć w ograniczonych ilościach ze względu na niski poziom produkcji.

Zarówno Boeing, jak i Pentagon odmówiły komentarza w sprawie.

Propozycja produkcji GLSDB jest jednym z kilku pomysłów produkcji nowej amunicji w odpowiedzi na zwiększony popyt ze względu na topniejące zapasy amunicji w arsenałach USA, potrzeby Ukrainy oraz państw wschodniej flanki NATO. Zwiększenie produkcji planuje m.in. mający w swojej ofercie systemy HIMARS Lockheed Martin, zaś Pentagon oznajmił, że rozważa przyspieszenie produkcji pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm poprzez umożliwienie ich wytwarzania firmom prywatnym.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
polonu
niech nie rozważają wysłanie pocisków i niech się nie zasłaniają paktem NATO tylko niech wyślą swoje wojsko do Ukrainy i niech pokażą na co ich stać . a nie chować się po kontach w Rzeszowie i żyć za cudze pieniądze .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aszkenazyjski odpowiada (usunięty)
Dba za to o banderowcow i to jak.
jas2
Mam wrażenie, że Zelenski jest symulacją komputerową.
efg
Wojna rozpętana przez Putina nie służy interesom Rosjan tylko zaspokojeniu ego podstarzałego, stojącego nad grobem Putina który po dziesięcioleciach okradania własnych rodaków i budowaniu kolejnych posiadłości już sam nie wie czego chce. Smutny będzie koniec podstarzałego dyktatora......
od_redakcji
Ukraińska kampania dezinformacyjna zaprojektowana przez Biały Dom, NATO i globalistyczne elity-pasożyty, realizowana przez ich spuściznę kłamliwych mediów – jest najbardziej wszechobecna w historii. Ponieważ tak wiele ich propagandy wojennej to ewidentne kłamstwa, żadna debata publiczna nie jest tolerowana. Każdy, kto kwestionuje Ukraińska kampania dezinformacyjna zaprojektowana przez Biały Dom, NATO i globalistyczne elity-pasożyty, realizowana przez ich spuściznę kłamliwych mediów – jest najbardziej wszechobecna w historii. Ponieważ tak wiele ich propagandy wojennej to ewidentne kłamstwa, żadna debata publiczna nie jest tolerowana. Każdy, kto kwestionuje narrację, jest oczerniany jako „agent Kremla” i niszczony. Ale jak powiedział nam słynny John Adams: „Fakty to uparte rzeczy”. I pomimo całej rządowej i medialnej dezinformacji na temat Ukrainy, te fakty pozostają.
Ta wojna na Ukrainie nie leży w interesie narodu amerykańskiego; Sankcje Bidena nałożone na Rosję niszczą naszą gospodarkę; miliardy zmarnowane na tę wojnę to dolary podatników, które należało wydać na rozwiązanie problemów tu, w kraju; rząd Zełenskiego jest skorumpowanym, de facto reżimem nazistowskim; a wojna zastępcza przeciwko Rosji popycha nas w stronę zniszczenia nuklearnego.
Podżegacze wojenni polegają na manipulowaniu opinią publiczną poprzez dezinformację i strach, więc przeciętni Amerykanie będą ignorować kwestie, które są naprawdę ważne dla naszych rodzin i narodu. Tak robią z Ukrainą.
Ameryka nie może wspierać nazistów. Potrzebujemy otwartej debaty w Kongresie, aby ujawnić prawdę o wojnie zastępczej na Ukrainie - i amerykańskich Patriotach reprezentujących naród i Konstytucję z uczciwością i odwagą, by ją prowadzić.
Prawda zawsze przezwycięży kłamstwa — jeśli pozwoli się ludziom ją usłyszeć

"Przecież Rosja jest osamotniona odizolowana biedna upada Armia zdemoralizowana rakiet i czołgów nie mają cały czas pseudo eksperci o tym mówią. A prawda jest taka, że ponad połowa świata stoi murem za Rosją, bo mają jeden wspólny cel Obalenie hegemonii Szatanów Zjednoczonych."
od_redakcji
Politycy banki ekonomia giełdy krypto wojsko religie zeszły do rynsztoku...A w efekcie wojny. To jest wszech ogarniająca świat pandemia malwersacyjnej "wścieklizny", Która wprost czeka na jedyną szczepionkę, jaką jest powszechna dewastacja świata i totalne zubożenie społeczeństw. A w miarę bezpieczną przystanią są metale Politycy banki ekonomia giełdy krypto wojsko religie zeszły do rynsztoku...A w efekcie wojny. To jest wszech ogarniająca świat pandemia malwersacyjnej "wścieklizny", Która wprost czeka na jedyną szczepionkę, jaką jest powszechna dewastacja świata i totalne zubożenie społeczeństw. A w miarę bezpieczną przystanią są metale szlachetne...
janoz_lobolotorant
Polska jako średniej wielkości państwo, do tego średnio zamożne, bez złóż surowców naturalnych i dodatkowo leżące między wschodem a zachodem - zadziwię twój naiwny, dziecinny umysł Piotrusiu Panu - musi być pod czyimś butem (takie życie)

masz wybór - być pod butem Ameryki, Rosji lub Chin - nie podoba się w Polsce, jedź na
Polska jako średniej wielkości państwo, do tego średnio zamożne, bez złóż surowców naturalnych i dodatkowo leżące między wschodem a zachodem - zadziwię twój naiwny, dziecinny umysł Piotrusiu Panu - musi być pod czyimś butem (takie życie)

masz wybór - być pod butem Ameryki, Rosji lub Chin - nie podoba się w Polsce, jedź na Białoruś albo do Birmy i zdaj relacje, o ile do obozu koncentracyjnego nie trafisz
jas2 odpowiada janoz_lobolotorant
"masz wybór - być pod butem Ameryki, Rosji lub Chin" albo Niemiec.

Ale jeśli się wzbogacimy i uzbroimy, to po pewnym czasie sami możemy rozdawać karty.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki