PILNE

Reuters: Basznieft wstrzymał dostawy na Słowację i Węgry rurociągiem "Przyjaźń"

2016-11-07 22:00
publikacja
2016-11-07 22:00
fot. Sergei Karpukhin / FORUM

Rosyjski Basznieft wstrzymał dostawy ropy naftowej na Węgry i Słowację rurociągiem "Przyjaźń" - poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na trzy źródła w branży.

Agencja pisze, że handlowcy sądzą, iż jest to odzwierciedleniem zmiany strategii rynkowej i docelowych odbiorców pod nowym właścicielem Basznieftu - Rosnieftem, który jest największym rosyjskim państwowym koncernem naftowym. Pakiet kontrolny Basznieftu Rosnieft przejął w zeszłym miesiącu.

Powołując się na handlowców, Reuters odnotowuje, że w okresie od października do grudnia br. rurociągiem "Przyjaźń" Basznieft miał wyeksportować na Węgry i na Słowację 525 tys. ton ropy. W październiku dostarczył ok. 180 tys. ton, co - według handlowców - było zgodne z harmonogramem.

Reuters pisze, że Basznieft eksportuje ropę rurociągiem "Przyjaźń" od co najmniej czterech lat, sprzedając ją za pośrednictwem firmy Normeston z siedzibą w Belize w ramach długoterminowego kontraktu. Jednak według źródeł w branży naftowej od początku listopada Basznieft wstrzymał dostawy na Słowację i Węgry tym rurociągiem.

Agencja odnotowuje, że Rosnieft zapłacił 330 miliardów rubli (5,2 mld USD) za 50,1 proc. udziałów w Baszniefcie i zabiega obecnie o zgodę rządu na kupno 100 proc. Handlowcy przypuszczają, że Basznieft przestanie teraz sprzedawać ropę za pośrednictwem firmy Normeston, ponieważ kierownictwo Rosnieftu preferuje bezpośrednie kontrakty z końcowymi użytkownikami.

Agencja dodaje, że handlowcy nie doszukują się politycznych motywów decyzji o wstrzymaniu dostaw rurociągiem "Przyjaźń" i sądzą, że Węgry i Słowacja powinny bez trudu uzupełnić import ropy, kupując jej więcej od swego głównego dostawcy Łukoilu.

Na początku października Białoruś informowała o podniesieniu taryfy za tranzyt ropy przez swoje terytorium rurociągiem "Przyjaźń". Rurociąg ten prowadzi przez terytorium 10 państw: Rosji, Białorusi, Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Czech, Słowacji i Węgier.(PAP)

az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki