Reuters: BNP Paribas o krok od przejęcia Raiffeisen Polbanku

Od wielu lat spekuluje się o możliwej sprzedaży Raiffeisen Polbanku innemu graczowi z bankowego rynku. W listopadzie 2017 r. pojawiły się doniesienia o tym, że chętnym może być BNP Paribas. Agencja Reuters twierdzi, powołując się na dwa branżowe źródła, że negocjacje są na ostatniej prostej.

Dopięcie transakcji może być kwestią kilku najbliższych dni, donoszą źródła cytowane przez Reuters. Nabywcą polskiej spółki należącej do Raiffeisen Bank International ma być francuski BNP Paribas. Sprzedaż banku ma być już przesądzona – jak twierdzą informatorzy agencji, Austriacy nie mogą się wycofać, a BNP Paribas dyktuje warunki transakcji. Służby prasowe banków nie skomentowały doniesień.

(fot. Kacper Pempel / Reuters)

Bank BGŻ BNP Paribas jest jedną z największych instytucji działających na polskim rynku, a po przejęciu Raiffeisen Polbanku posiadałby aktywa przekraczające 100 mld zł. Pozwoliłoby to połączonym instytucjom trafić do pierwszej piątki banków.

Zgodnie ze stanem na koniec 2017 roku połączony bank dysponowałby siecią 657 placówek własnych. Pod tym względem znalazłby się na trzecim miejscu wśród instytucji obecnych w Polsce – zaraz za PKO Bankiem Polskim i Bankiem Pekao.

Raiffeisen Polbank w 2011 r., po przejęciu Polbanku EFG, zobowiązał się do wprowadzenia akcji do obrotu na warszawskiej giełdzie. Termin realizacji obowiązku mijał w połowie 2017 r., ale bank zawiesił ofertę publiczną ze względu na niewielkie zainteresowanie inwestorów. Nadzór zgodził się na przedłużenie terminu. Pod koniec 2017 r., Raiffeisen Polbank informował, że IPO odbędzie się nie później niż 15 maja 2018 r. Z portfela instytucji wydzielony miał być portfel kredytów hipotecznych powiązanych z walutami obcymi.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne