Reuters: BNP Paribas o krok od przejęcia Raiffeisen Polbanku

Od wielu lat spekuluje się o możliwej sprzedaży Raiffeisen Polbanku innemu graczowi z bankowego rynku. W listopadzie 2017 r. pojawiły się doniesienia o tym, że chętnym może być BNP Paribas. Agencja Reuters twierdzi, powołując się na dwa branżowe źródła, że negocjacje są na ostatniej prostej.

Dopięcie transakcji może być kwestią kilku najbliższych dni, donoszą źródła cytowane przez Reuters. Nabywcą polskiej spółki należącej do Raiffeisen Bank International ma być francuski BNP Paribas. Sprzedaż banku ma być już przesądzona – jak twierdzą informatorzy agencji, Austriacy nie mogą się wycofać, a BNP Paribas dyktuje warunki transakcji. Służby prasowe banków nie skomentowały doniesień.

(fot. Kacper Pempel / Reuters)

Bank BGŻ BNP Paribas jest jedną z największych instytucji działających na polskim rynku, a po przejęciu Raiffeisen Polbanku posiadałby aktywa przekraczające 100 mld zł. Pozwoliłoby to połączonym instytucjom trafić do pierwszej piątki banków.

Zgodnie ze stanem na koniec 2017 roku połączony bank dysponowałby siecią 657 placówek własnych. Pod tym względem znalazłby się na trzecim miejscu wśród instytucji obecnych w Polsce – zaraz za PKO Bankiem Polskim i Bankiem Pekao.

Raiffeisen Polbank w 2011 r., po przejęciu Polbanku EFG, zobowiązał się do wprowadzenia akcji do obrotu na warszawskiej giełdzie. Termin realizacji obowiązku mijał w połowie 2017 r., ale bank zawiesił ofertę publiczną ze względu na niewielkie zainteresowanie inwestorów. Nadzór zgodził się na przedłużenie terminu. Pod koniec 2017 r., Raiffeisen Polbank informował, że IPO odbędzie się nie później niż 15 maja 2018 r. Z portfela instytucji wydzielony miał być portfel kredytów hipotecznych powiązanych z walutami obcymi.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.