REKLAMA

Resort infrastruktury przygotował projekt noweli ułatwiającej pobór opłat za przejazd po drogach UE

2021-07-08 21:00
publikacja
2021-07-08 21:00
Resort infrastruktury przygotował projekt noweli ułatwiającej pobór opłat za przejazd po drogach UE
Resort infrastruktury przygotował projekt noweli ułatwiającej pobór opłat za przejazd po drogach UE
fot. Fot. Dariusz Gorajski / / FORUM

Wdrożenie unijnych przepisów mających na celu ułatwienie poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w krajach Unii Europejskiej, czyli tak zwanej usługi EETS (European Electronic Toll Service) to cel projektowanej noweli ustawy o drogach publicznych - wynika z projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Jak wskazano w uzasadnieniu, ze względu na charakter usługi EETS zakładać można, że największym zainteresowaniem usługa ta będzie cieszyć się wśród przewoźników drogowych zajmujących się transportem międzynarodowym.

Usługa EETS ma na celu umożliwienie użytkownikom, którzy podpiszą umowę z dostawcą EETS, uiszczanie opłat za przejazdy na terenie Unii Europejskiej w systemach elektronicznych poprzez zawarcie jednej umowy z dostawcą EETS i za pomocą jednego urządzenia pokładowego (tzw. OBU).

W uzasadnieniu czytamy też, że usługa EETS ma na celu ułatwienie wnoszenia poboru opłat za przejazd w systemach elektronicznych stosowanych na terytorium UE, a więc reguluje kwestie dotyczące metod uiszczania tych opłat.

Obecnie w Polsce żaden dostawca nie świadczy usługi EETS, lecz do podmiotów pobierających opłaty zgłaszają się zainteresowani taką możliwością. Usługa EETS jest już oferowana w niektórych krajach UE np. w Niemczech, Belgii czy Austrii.

Według wcześniejszych informacji resortu finansów, EETS będzie dla przedsiębiorców świadczących transgraniczne usługi transportowe, najwygodniejszą formą zapłaty. Dzięki skorzystaniu z usług dostawcy EETS przewoźnik może przy użyciu jednego urządzenia pokładowego i jednego konta klienta płacić we wszystkich europejskich systemach poboru opłat, w których dany dostawca EETS został akredytowany.

Oprócz usługi EETS we wdrażanych unijnych przepisach, zawarto nowe regulacje mające na celu umożliwienie wymiany danych o podmiotach naruszających obowiązek uiszczenia opłat za przejazd pomiędzy państwami członkowskimi.

Dzięki temu rozwiązaniu każde państwo członkowskie będzie w stanie pozyskać informacje o podmiocie z państwa rejestracji pojazdu, nawet jeśli pojazd opuścił terytorium państwa, na którym popełniono naruszenie.

“Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji będą mogły zostać podjęte czynności w celu wymierzenia sankcji podmiotowi, który dopuścił się naruszenia” - czytamy w uzasadnieniu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki