Resort gospodarki pracuje nad nowym kodeksem podatkowym

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad nowym kodeksem podatkowym, ale realne zmiany to melodia przyszłości - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Znamy już wstępny harmonogram prac oraz pierwsze rekomendacje zmian. Komisja, która zostanie powołana w tym roku, ma wypracować założenia do końca 2015 roku.

Dziś nie wiadomo jednak, czy po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych nowy rząd będzie chciał kontynuować prace - komentuje "DGP". Projekt nowej ustawy ma powstać do końca 2017 roku.

Wstępne rekomendacje do nowego kodeksu podatkowego jest resort gospodarki. Ministerstwo proponuje m.in. wprowadzenie karty rzetelnego podatnika (która dawałaby pewne przywileje), ustalenie zasad ogólnych (takich jak zaufanie do podatnika) oraz rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na jego korzyść, uproszczenie procedur i zmniejszenie kosztów funkcjonowania administracji poprzez jej informatyzację a także zmianę roli urzędów skarbowych.

Obecna ordynacja podatkowa wygląda jak połatany płaszcz, z tym, że widać na nim prawie wyłącznie łaty, od 1997 roku, akt, który w założeniu powinien być stabilny, był nowelizowany tak wiele razy, że o tej stabilności należy zapomnieć - komentuje Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku.

Obecnie toczą się prace nad dużą nowelizacją ordynacji podatkowej, która ma wejść w życie w 2015 roku. Kontrowersyjną zmianą jest propozycja wprowadzenia klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Szczegóły tego projektu jeszcze nie są znane, gdyż ministerstwo finansów nie przedstawiło szczegółów, choć miało to zrobić do końca kwietnia.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Dziennik Gazeta Prawna"/kd/pbp
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~toniek

Na czym polega ta praca resortu gospodarki nad nowym kodeksem podatkowym??? na nic nierobieniu???.Banda nierobów pasożytów pracuja,pracują,pracują ale efektów nie widać.Na koniec wymęczą jakiś kodeks,który jeszcze nie wejdzie w życie a już trzeba go wielokrotnie nowelizować.Jak się widzi tą nieudolność,to lenistwo urzędasów(wysokiego szczebla) to tylko nsuwa sie jedno;wziąć dobrego kija i rogonić bandę przekupną ileniwą.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne