Resort gospodarki: 71 wzorów pism dostępnych w ramach ePUAP

71 wzorów pism znajdzie się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP), dzięki której można składać wnioski przez internet - podał resort gospodarki. We wtorek rząd przyjął przygotowany w MG projekt założeń ustawy w tej sprawie.

ePUAP to elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Dzięki niej, Polacy mogą składać przez internet wnioski do różnych instytucji.

We wtorek rząd przyjął projekt założeń ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych.

Jak podaje MG, dzięki niej na ePUAP znajdzie się 71 wzorów nowych pism, które można będzie przesłać przez internet. Taka forma kontaktu z urzędem pomoże zaoszczędzić czas obywatelom i przedsiębiorcom. To - jak podaje resort gospodarki - kolejny krok w stronę likwidacji barier dla obywateli i przedsiębiorców.

Udostępnione zostaną wnioski o wpis do właściwego rejestru, udzielenie zezwolenia, np. wzory wniosków o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, wzór zgłoszenia rozbiórki obiektu budowlanego, wzór wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych oraz wzór wniosku o nadawanie uprawnień w zakresie wytwarzania, montażu, napraw i modernizacji urządzeń technicznych.

W niektórych procedurach zaproponowano likwidację załączników, dopuszczono zamiast nich złożenie oświadczeń, zastąpiono oryginały lub kopie notarialnie poświadczone - kopią zwykłą. Ma to uprościć załatwienie sprawy i zredukuje do minimum leżące po stronie przedsiębiorcy obowiązki.

Od wyboru wnioskodawcy (obywatela, przedsiębiorcy) zależeć będzie, czy skorzysta z formy pisemnej czy elektronicznej. Jak podało MG, elektroniczne wzory pism zostaną zamieszczone w centralnym repozytorium wzorów pism w formie dokumentów elektronicznych (CRWD), umieszczonym na ePUAP ( http://epuap.gov.pl/wps/portal/ ). Wzory pism będą udostępnione także w Biuletynie Informacji Publicznej organu administracji publicznej, w którego kompetencji leży właściwa procedura, oraz na stronie internetowej Punktu Kontaktowego - ePK (http://eu-go.gov.pl). Każdy będzie mógł wydrukować taki wzór i skorzystać z niego w postępowaniu prowadzonym drogą tradycyjną (papierową).

Centrum Informacyjne Rządu dodało, że "proponowane rozwiązania stanowią kontynuację działań podejmowanych przez rząd, służących deregulacji gospodarki".

CIR przypomniało też, że obecnie obowiązują trzy ustawy deregulacyjne. Pierwsza, która funkcjonuje od lipca 2011 r., umożliwia m.in. składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów, druga - zmniejszająca uciążliwe obowiązki informacyjne nałożone na przedsiębiorców - weszła w życie w 2012 r. Trzecia ustawa deregulacyjna zaczęła obowiązywać od początku 2013 r. Dzięki niej firmy o obrotach do 1,2 mln euro będą mogły skorzystać z rozliczenia VAT metodą kasową, czyli odprowadzania podatku po otrzymaniu zapłaty - przekazało CIR. (PAP)

luo/ amac/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil