Resort finansów pracuje nad nowym projektem budżetu na 2020 r.

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym projektem budżetu na 2020 r., który uwzględni wycofanie z Sejmu projektu dotyczącego zniesienia tzw. 30-krotności - poinformował we wtorek PAP wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

"Pracujemy nad projektem nowego budżetu na 2020 r., uwzględniającego zmiany, które nastąpiły w ostatnich dniach" - powiedział PAP Robaczyński. Wskazał na wycofanie z Sejmu projektu, który miał znieść tzw. 30-krotność dotyczącą składek na ZUS. Wiceminister dodał, że projekt na razie nie jest procedowany.

Projekt budżetu na 2020 r. rząd Mateusza Morawieckiego przyjął i przekazał Sejmowi VIII kadencji we wrześniu br. Zgodnie z tzw. zasadą dyskontynuacji, parlament kolejnej kadencji nie może pracować nad projektami, które zostały wniesione w czasie poprzedniego Sejmu i nie zostały uchwalone. Dotyczy to także projektu budżetu, dlatego rząd musi ponownie przesłać projekt ustawy budżetowej na 2020 r. do Sejmu.

Projekt z września br. zakładał, że dochody wyniosą 429,5 mld zł, w takiej samej kwocie zaplanowano też wydatki. Oznacza to, że w 2020 r. w budżecie nie będzie deficytu. Resort finansów założył, że deficyt sektora finansów publicznych (liczony według metodologii unijnej) utrzyma się na poziomie 0,3 proc. PKB, a po odliczeniu tzw. dochodów jednorazowych miałby wynieść 1,3 proc. PKB.

Projekt budżetu przygotowywano, zakładając, że w przyszłym roku zniesiony zostanie tzw. limit 30-krotności przy składkach na ZUS. Pierwsze czytanie przygotowanego w tej sprawie przez PiS projektu Sejm miał przeprowadzić w ubiegłym tygodniu. Według autorów projektu miało to przynieść dodatkowe 7,1 mld zł. Poseł PiS Marcin Horała w imieniu swego klubu wycofał jednak ten projekt.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber mówił w ubiegłym tygodniu, że PiS wycofało się na razie ze zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS, by przeprowadzić konsultacje.

Premier Mateusz Morawiecki pytany w ubiegłym tygodniu, jak rząd zamierza w 2020 r. zrekompensować ubytek dochodów z tym związany poinformował, że będą dodatkowe oszczędności i dochody. Zapewnił, że ubytek ten będzie musiał być skompensowany, rząd chce bowiem utrzymać zrównoważony budżet w 2020 r. oraz deficyt sektora finansów publicznych na poziomie ok. 0,4-0,5 proc. PKB.

"Chcemy utrzymać te parametry bardzo korzystne z punktu widzenia finansów publicznych, bardzo dobrego postrzegania nas na rynkach międzynarodowych" - zapewnił szef rządu. Przyznał, że "rzeczywiście jest pewna łamigłówka do rozwiązania na skutek tej zmiany, o której (...) Sejm zdecydował". (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/ pad/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 34 pluto85md

I tak juz za dlugo nie da sie ukrywac kreatywnej ksiegowosci. Rynek wkrotce powie sprawdza. I tak fundusz rezerwy demograficznej zbierazy od 1999 roku -46 mld zl, pozyczyl juz do budzetu 22 mld zl, do funduszu solidarnosciowego 8 mld zl, do Zus 18 mld zl i ma pozyczyc kolejne pieniadze... zaraz zaraz to juz ponad 50 mld zl pozyczynonych, przy 46 mld zl aktywow. A na te pozyczone aktywa (glownie obligacje skarbu panstwa) tak naprawde zaciagnieto nowe zobowiazania pod zastaw. To stad bieze sie brak deficytu przy jednoczesnym wzroscie zadluzenia o 80 mld zl. Tak skraja sie budzet w lepszych czasach. W gorszych nie bedzie sie nic spinalo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 13 aleks__

Ale na kiełbase wyborczą 500+ ma być i na naszych przy władzy też , bo się należy. A co będzie za 10 lat to niech się martwią ci co przyjdą po nich.

! Odpowiedz
37 58 psokal

W momencie wyborów PiS obiecywał złote góry, państwo dobrobytu oraz zrównoważony budżet. A co gdyby zmieniła się wtedy władza? Wyobrażacie sobie histeryczny hejt ze strony prawicowej opozycji na Schetynę i Czarzastego za to że podnoszą podatki oraz nie są w stanie stworzyć budżetu bez deficytu? Ile by było łgarstw że gdyby tylko PiS utrzymał władzę to zrealizowałby wszystkie obiecane gruszki na wierzbie, a całe to spowolnienie to tak naprawdę wina PO-Lewicy-PSL.

Ale naród zdecydował inaczej a pisowcy pierwszy raz w życiu będą zarządzać gospodarką w innej fazie niż szczyt koniunktury. Pozostało im już chyba tylko zrzucanie winy na większość senacką. Kto wie czy takie oskarżenia nie wypalą, w końcu jak powiedział Morawiecki "to niesamowite że ludzie są tak głupi że w to wierzą".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 sztos1

Zdecydowała Ordynacja Wyborcza .

! Odpowiedz
36 15 and00

Mógłbyś przytoczyć o czym i kiedy Morawiecki tak powiedział?
Bo ja też uważam "to niesamowite że ludzie są tak głupi że w to wierzą" a chodzi mi o twojego posta

! Odpowiedz
9 25 rekin1986 odpowiada and00

https://polskatimes.pl/tasmy-morawieckiego-mateusz-morawiecki-o-klientach-banku-ludzie-sa-tacy-glupi/ar/13564802

Nawiązanie do tego jak gwiazda filmowa może namówić nieświadomego obywatela na niepotrzebną mu usługę i jeszcze go skroić na kasie gdy ten nie rozumie warunków umowy

! Odpowiedz
12 30 fakty odpowiada and00

W tej samej rozmowie Pinokio stwierdził, że sponsorowanie Kubicy to strata pieniędzy ( tylko wtedy chodziło o prywatne pieniądze zachodniego banku) Szkoda, że łgarz nie miał takich oporów wydając na ten sam cel pieniądze ze Spółki Skarbu Państwa, czyli wszystkich Polaków.

! Odpowiedz
18 26 psokal odpowiada and00

Nie będę duplikował informacji podanej przez Rekina ale to jest właśnie jedno ze źródeł. Teraz bardzo ważne żebyś zrozumiał że Twoja histeryczna próba obrony Morawieckiego wynika z niewiedzy oraz naiwności przez którą uwierzyłeś w całkowicie zakłamany wizerunek tego człowieka. Nie wymagam przyznania mi racji czy przeprosin. Ale skoro czarno na białym udowodniono Ci że bronisz kogoś szydzącego z Twojej głupoty to pokornie zamilcz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 12 and00 odpowiada psokal

Morawieckiego nie lubię, ale on użył tych słów w zupełnie innym kontekście, przytaczanie tego teraz to nadużycie, przynajmniej wg mnie.
Co do reklamy Orlenu w F1, tez uważałem to za wariactwo, ale w kontekście rebrandingu stacji w Niemczech, to może nawet nie takie głupie
ps
Co do deficytu, to byłem pewien że jakiś mały będzie, a teraz w spowolnieniu u nas, i zastoju na zachodzie to mały deficycik na pewno nie zaszkodzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 11 anty12 odpowiada and00

Jestes nowy piswoskim trole zamist Grzesia. Tak to wyglada.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil