REKLAMA

Resort finansów pracuje nad nowym projektem budżetu na 2020 r.

2019-11-26 14:40
publikacja
2019-11-26 14:40

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym projektem budżetu na 2020 r., który uwzględni wycofanie z Sejmu projektu dotyczącego zniesienia tzw. 30-krotności - poinformował we wtorek PAP wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

"Pracujemy nad projektem nowego budżetu na 2020 r., uwzględniającego zmiany, które nastąpiły w ostatnich dniach" - powiedział PAP Robaczyński. Wskazał na wycofanie z Sejmu projektu, który miał znieść tzw. 30-krotność dotyczącą składek na ZUS. Wiceminister dodał, że projekt na razie nie jest procedowany.

Projekt budżetu na 2020 r. rząd Mateusza Morawieckiego przyjął i przekazał Sejmowi VIII kadencji we wrześniu br. Zgodnie z tzw. zasadą dyskontynuacji, parlament kolejnej kadencji nie może pracować nad projektami, które zostały wniesione w czasie poprzedniego Sejmu i nie zostały uchwalone. Dotyczy to także projektu budżetu, dlatego rząd musi ponownie przesłać projekt ustawy budżetowej na 2020 r. do Sejmu.

Projekt z września br. zakładał, że dochody wyniosą 429,5 mld zł, w takiej samej kwocie zaplanowano też wydatki. Oznacza to, że w 2020 r. w budżecie nie będzie deficytu. Resort finansów założył, że deficyt sektora finansów publicznych (liczony według metodologii unijnej) utrzyma się na poziomie 0,3 proc. PKB, a po odliczeniu tzw. dochodów jednorazowych miałby wynieść 1,3 proc. PKB.

Projekt budżetu przygotowywano, zakładając, że w przyszłym roku zniesiony zostanie tzw. limit 30-krotności przy składkach na ZUS. Pierwsze czytanie przygotowanego w tej sprawie przez PiS projektu Sejm miał przeprowadzić w ubiegłym tygodniu. Według autorów projektu miało to przynieść dodatkowe 7,1 mld zł. Poseł PiS Marcin Horała w imieniu swego klubu wycofał jednak ten projekt.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber mówił w ubiegłym tygodniu, że PiS wycofało się na razie ze zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS, by przeprowadzić konsultacje.

Premier Mateusz Morawiecki pytany w ubiegłym tygodniu, jak rząd zamierza w 2020 r. zrekompensować ubytek dochodów z tym związany poinformował, że będą dodatkowe oszczędności i dochody. Zapewnił, że ubytek ten będzie musiał być skompensowany, rząd chce bowiem utrzymać zrównoważony budżet w 2020 r. oraz deficyt sektora finansów publicznych na poziomie ok. 0,4-0,5 proc. PKB.

"Chcemy utrzymać te parametry bardzo korzystne z punktu widzenia finansów publicznych, bardzo dobrego postrzegania nas na rynkach międzynarodowych" - zapewnił szef rządu. Przyznał, że "rzeczywiście jest pewna łamigłówka do rozwiązania na skutek tej zmiany, o której (...) Sejm zdecydował". (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Nie da się zrobić zrównoważonego budżetu dopóki stopy nie są na zero. Chyba że zabierając samorządom. To jest po prostu księgowo nierealne w długim terminie.
psokal
W momencie wyborów PiS obiecywał złote góry, państwo dobrobytu oraz zrównoważony budżet. A co gdyby zmieniła się wtedy władza? Wyobrażacie sobie histeryczny hejt ze strony prawicowej opozycji na Schetynę i Czarzastego za to że podnoszą podatki oraz nie są w stanie stworzyć budżetu bez deficytu? Ile by było łgarstw W momencie wyborów PiS obiecywał złote góry, państwo dobrobytu oraz zrównoważony budżet. A co gdyby zmieniła się wtedy władza? Wyobrażacie sobie histeryczny hejt ze strony prawicowej opozycji na Schetynę i Czarzastego za to że podnoszą podatki oraz nie są w stanie stworzyć budżetu bez deficytu? Ile by było łgarstw że gdyby tylko PiS utrzymał władzę to zrealizowałby wszystkie obiecane gruszki na wierzbie, a całe to spowolnienie to tak naprawdę wina PO-Lewicy-PSL.

Ale naród zdecydował inaczej a pisowcy pierwszy raz w życiu będą zarządzać gospodarką w innej fazie niż szczyt koniunktury. Pozostało im już chyba tylko zrzucanie winy na większość senacką. Kto wie czy takie oskarżenia nie wypalą, w końcu jak powiedział Morawiecki "to niesamowite że ludzie są tak głupi że w to wierzą".
sztos1
Zdecydowała Ordynacja Wyborcza .
and00
Mógłbyś przytoczyć o czym i kiedy Morawiecki tak powiedział?
Bo ja też uważam "to niesamowite że ludzie są tak głupi że w to wierzą" a chodzi mi o twojego posta
rekin1986 odpowiada and00
https://polskatimes.pl/tasmy-morawieckiego-mateusz-morawiecki-o-klientach-banku-ludzie-sa-tacy-glupi/ar/13564802

Nawiązanie do tego jak gwiazda filmowa może namówić nieświadomego obywatela na niepotrzebną mu usługę i jeszcze go skroić na kasie gdy ten nie rozumie warunków umowy
fakty odpowiada and00
W tej samej rozmowie Pinokio stwierdził, że sponsorowanie Kubicy to strata pieniędzy ( tylko wtedy chodziło o prywatne pieniądze zachodniego banku) Szkoda, że łgarz nie miał takich oporów wydając na ten sam cel pieniądze ze Spółki Skarbu Państwa, czyli wszystkich Polaków.
psokal odpowiada and00
Nie będę duplikował informacji podanej przez Rekina ale to jest właśnie jedno ze źródeł. Teraz bardzo ważne żebyś zrozumiał że Twoja histeryczna próba obrony Morawieckiego wynika z niewiedzy oraz naiwności przez którą uwierzyłeś w całkowicie zakłamany wizerunek tego człowieka. Nie wymagam przyznania mi racji Nie będę duplikował informacji podanej przez Rekina ale to jest właśnie jedno ze źródeł. Teraz bardzo ważne żebyś zrozumiał że Twoja histeryczna próba obrony Morawieckiego wynika z niewiedzy oraz naiwności przez którą uwierzyłeś w całkowicie zakłamany wizerunek tego człowieka. Nie wymagam przyznania mi racji czy przeprosin. Ale skoro czarno na białym udowodniono Ci że bronisz kogoś szydzącego z Twojej głupoty to pokornie zamilcz.
and00 odpowiada psokal
Morawieckiego nie lubię, ale on użył tych słów w zupełnie innym kontekście, przytaczanie tego teraz to nadużycie, przynajmniej wg mnie.
Co do reklamy Orlenu w F1, tez uważałem to za wariactwo, ale w kontekście rebrandingu stacji w Niemczech, to może nawet nie takie głupie
ps
Co do deficytu, to byłem pewien
Morawieckiego nie lubię, ale on użył tych słów w zupełnie innym kontekście, przytaczanie tego teraz to nadużycie, przynajmniej wg mnie.
Co do reklamy Orlenu w F1, tez uważałem to za wariactwo, ale w kontekście rebrandingu stacji w Niemczech, to może nawet nie takie głupie
ps
Co do deficytu, to byłem pewien że jakiś mały będzie, a teraz w spowolnieniu u nas, i zastoju na zachodzie to mały deficycik na pewno nie zaszkodzi.
anty12 odpowiada and00
Jestes nowy piswoskim trole zamist Grzesia. Tak to wyglada.
and00 odpowiada anty12
Każdy kto ma inne poglądy jest trollem z jakiejś tam partii???

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki