REKLAMA

Resort finansów zaskoczył ofertą obligacji. Marże w górę pomimo spadku stóp

2023-09-25 16:04
publikacja
2023-09-25 16:04

Niższe stopy procentowe oznaczają zwykle mniej atrakcyjną ofertę obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Tym razem reguła nie znalazła jednak zastosowania. Ministerstwo Finansów podniosło marże w nowych emisjach.

Resort finansów zaskoczył ofertą obligacji. Marże w górę pomimo spadku stóp
Resort finansów zaskoczył ofertą obligacji. Marże w górę pomimo spadku stóp
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Oprocentowanie i marże obligacji detalicznych Ministerstwa Finansów, zostały zmienione po raz pierwszy od roku. Poprzednia poprawa oferty miała miejsce w październiku w 2022 roku. Perspektywa dalszych obniżek stóp procentowych nie pozostawia jednak złudzeń: warunki będą się pogarszać. Resort finansów nie zdecydował się też na przedłużenie "letniej promocji" na zamianę obligacji.

Preferencyjna marża październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP została podniesiona tak samo jak marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Dodano, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych wyniesie 6,50 proc., a 2-letnich 6,75 proc. pomimo obniżenia stopy referencyjnej NBP do 6,00 proc.

"Aby zapewnić nabywcom obligacji atrakcyjne możliwości lokowania oszczędności w dłuższym okresie, w październiku proponujemy naszym klientom nowe lepsze warunki dla obligacji oszczędnościowych. W październiku trafią do sprzedaży obligacje 1-roczne ze stopą 6,50 proc. w pierwszym okresie odsetkowym i 2-letnie oprocentowane 6,75 proc. w pierwszym okresie odsetkowym" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

"Podnosimy marżę zarówno obligacji 2-letnich, których oprocentowanie w kolejnych okresach odsetkowych uzależnione jest od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, jak i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji" - dodał.

Według Skuzy, obligacje skarbowe to najbezpieczniejszy sposób lokowania środków, bez limitów kwotowych z elastycznym dostępem do zgromadzonych pieniędzy.

Jak wskazał wiceminister, wyniki sprzedaży potwierdzają wysokie zaufanie Polaków do obligacji. Od początku roku klienci kupili obligacje o wartości ponad 28,7 mld złotych, przeznaczając na ten cel średniomiesięcznie ponad 3,5 mld złotych.

Resort finansów poinformował, że oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie w październiku 3,00 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,85 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

Z kolei 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Resort przypomina, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku oferowanych instrumentów 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych. Dla październikowej serii obligacji 2-letnich Ministerstwo Finansów podniosło marżę do 0,50 proc.

Dodano, że oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży, którą dla emisji październikowej podnosimy do wysokości 1,25 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich. W tym przypadku marżę podnosimy do wysokości 1,50 proc.

Wskazano, że oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży. Marże resort finansów podniósł również dla obligacji rodzinnych sprzedawanych w październiku. Nowe marże to odpowiednio 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

Dodano, że od 26 września można będzie nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.(PAP)

Oferta obligacji skarbowych na październik 2023 (Ministerstwo Finansów)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
simonsoft8
inwestycja pewna ryzyko, ryzykowna rynek na zbycie długo
kch002
Ciekawe kiedy ktos z MF wpadnie na pomysl, zeby sprzedawac wlasnym obywatelom obligacje detaliczne walutowe EUR, USD, GBP a nie placic tluste odsetki zachodnim inwestorom. Nasze banki ewidentnie nie chca placic za walute a jak klient chce miec oszczednosci walutowe to zmuszony jest finansowac obce rzady i kupowac ich obligacje.
zoomek
Kiedyś to i tak oddadzą plus jeszcze odsetki.
System jako taki jak widać jest inflacyjny - TO I TAK SIĘ W KOŃCU MUSI WYLAĆ!
Normalny człowiek nie będzie oszczędności rolować w nieskończoność.
Tłumaczę jak dzieciom - tylko fizyczne aktywa mogą przenieść wartość, mając zapisy macie tylko roszczenia a one nie zawsze się dają
Kiedyś to i tak oddadzą plus jeszcze odsetki.
System jako taki jak widać jest inflacyjny - TO I TAK SIĘ W KOŃCU MUSI WYLAĆ!
Normalny człowiek nie będzie oszczędności rolować w nieskończoność.
Tłumaczę jak dzieciom - tylko fizyczne aktywa mogą przenieść wartość, mając zapisy macie tylko roszczenia a one nie zawsze się dają wyegzekwować.
Np Rosja - mocarstwo atomowe ma poblokowane środki bo trzymała zapiski nie u siebie!
Myślcie!
To co - macie większą moc od Rosji aby roszczenia odzyskać na pstryk?
Myślcie ludzie.
"Jeszcze o przenoszeniu wartości"
https://www.bitchute.com/video/UMEvQbrvLFoX/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kch002
Banki obnizaja, maja nadplynnosc, to jest to dobre zagranie ze strony MF.
blesso
Potrzeby pożyczkowe budżetu w 2024 roku wyniosą 420,6 mld zł brutto.
Polska pożycza coraz drożej (detal) i zapewne będzie drożej na rynku.
Podatnicy - trzymajcie się za portfele. Te długi trzeba będzie spłacić !
Dzięki ci Mateuszu.
tomitomi
Chyba dotarło do '' nich '' , że przegięli pałkę i z twarzą chcą wyjść ,,,,,,,,
polityka to bagno !
inwestor.pl
Nikt nie chce kupować to muszą podnosić procenty. Nie dziwie się, że brakuje inwestorów, którzy wierzą, że dostaną pieniądze od zadłużonego na potęgę kraju, w którym rządzą socjaliści.
momotaro
Super info spodziewałem się obniżki marż a tu miła niespodzianka.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki