Resort finansów chce, by powstańcy warszawscy nie płacili podatku od nagrody

Ministerstwo Finansów chce, by powstańcy warszawscy nie płacili podatku od nagrody przyznaj im przez miasto Warszawa - zakłada projekt rozporządzenia w tej sprawie, który opublikowano w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Obecnie żyje ok. 1,5 tys. uczestników Powstania Warszawskiego, a wartość nagrody dla jednego powstańca to ok. 5 tys. zł.

"Biorąc pod uwagę zasługi Powstańców Warszawy, sędziwy wiek osób nagrodzonych oraz zapewne związane z wiekiem kłopoty zdrowotne, powodujące zwiększenie wydatków na poratowanie zdrowia czy ułatwienie zwykłych czynności życiowych, opodatkowanie tych świadczeń byłoby przejawem nadmiernego fiskalizmu" - napisano w projekcie.

"Projekt rozporządzenia zawiera propozycję zaniechania poboru podatku od nagród przyznanych Powstańcom Warszawskim przez Miasto Stołeczne Warszawa" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

MF przypomniało, że Rada Miasta Stołecznego Warszawy 28 marca 2019 r. podjęła uchwałę w sprawie zasad i trybu przyznania w 2019 roku Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy Powstańcom Warszawskim.

Resort tłumaczy, że wprowadzenie proponowanego rozwiązania wpłynie na obniżenie dochodów sektora finansów publicznych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

"Podstawą do określenia wysokości skutków finansowych proponowanej regulacji stanowiły dane Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy dotyczące liczby obecnie żyjących uczestników Powstania Warszawskiego (blisko 1506 osób) oraz wartości nagrody dla jednego powstańca w wysokości 5000 zł" - czytamy. Średni wiek weteranów wynosi 94 lata.

W uzasadnieniu napisano, że świadczenie to stanowi formę pomocy finansowej dla bohaterów Powstania Warszawskiego. "Nagrody zostały już przekazane Powstańcom Warszawskim (miało to nastąpić do dnia 1 sierpnia br.), a w uzasadnionych przypadkach nastąpi to do końca bieżącego roku" - czytamy. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.