REKLAMA

Resort edukacji nie będzie pracował nad maturą z religii

2007-12-01 07:33
publikacja
2007-12-01 07:33
Resort edukacji nie będzie pracował nad maturą z religii - donosi "Rzeczpospolita". Religia miała się pojawić na egzaminie dojrzałości w 2010 roku. Gazeta przypomina, że były minister edukacji, Roman Giertych, prowadził w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

Nowa wiceszefowa MEN, Krystyna Szumilas, podkreśla jednak, że w resorcie nie ma żadnych dokumentów, które świadczyłyby o zaawansowaniu przygotowań do wprowadzenia matury z religii. Szumilas dodaje, że jej ministerstwo nie będzie takich prac zaczynać - przynajmniej do ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wliczania oceny z religii do średniej.

Tymczasem - jak podaje "Rzeczpospolita" - były szef MEN twierdzi, że prace nad wprowadzeniem religii na maturę były tak zaawansowane, że nowemu ministerstwu nie uda się wycofać z ustaleń poprzedników. Roman Giertych wyjaśnił, że polski rząd podjął zobowiązanie wobec Kościołów i - jak podkreślił - zmiany nie będą możliwe bez konsultacji z Konfederacją Episkopatu Polski. Dziennik dodaje, że na stronie internetowej resortu edukacji w planach działań, które mają być dofinansowane ze środków unijnych, pojawiła się informacja o pilotażowym egzaminie z religii.

"Rzeczpospolita" pisze, że nie wiadomo, jak na zapowiedź zaprzestania prac nad maturą z religii zareaguje Kościół. Wczoraj arcybiskup Kazimierz Nycz odmówił w rozmowie z gazetą komentowania tych doniesień. Dziennik zwraca uwagę, że religia w szkole to temat, który łatwo może wywołać spięcie linii rząd - Kościół.

Więcej na temat matury z religii - w "Rzeczpospolitej".

"Rzeczpospolita"/IAR/kw/kk
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~ble ble
wiara to nie nauka i maluczcy chocby nie wiem jaką na tym padole mieli wladze i aspiracje nie mogą ej oceniać. Religia fora ze szkol do parafi i razem z nia jej szafarze
~zapend
Na to bym nie liczył zwłaszcza przy takiej pani minister.
PO nie zrobi NIC, aby przywrócić świeckość INSTYTUCJI PAŃSTWA.
Dalej kk będzie poza i ponad prawem, niestety.
~lon odpowiada ~zapend
to by wymagalo wypowiedzenia konkordatu
to jest niemożliwe
jak powrót Kaczyńskiego do wladzy
umysłowej
~zapend odpowiada ~lon
Lon - niekoniecznie wypowiedzenia konkordatu.
W konkordacie nie ma ani słowa o tym, że państwo MUSI finansować nauczania religii w szkołach czy co zakrawa na paranoję - przedszkolach.
Państwo NIE MUSI finansować ordynariatu polowego (istnienie tej instytucji to samo w sobie idiotyzm - nie zabijaj), o ostatnich kretynizmach
Lon - niekoniecznie wypowiedzenia konkordatu.
W konkordacie nie ma ani słowa o tym, że państwo MUSI finansować nauczania religii w szkołach czy co zakrawa na paranoję - przedszkolach.
Państwo NIE MUSI finansować ordynariatu polowego (istnienie tej instytucji to samo w sobie idiotyzm - nie zabijaj), o ostatnich kretynizmach w służbach celnych czy też policji nie wspomnę.
~Tadeusz odpowiada ~zapend
A dla tych pseudo nauczycieli od piekła,nieba i rodzących dziewic także będą wyższe pensje??? To kpina z kasy podatnika!
~ble ble odpowiada ~Tadeusz
ten konkordat w 1993r POdpisał rząd na wylocie a w nagrode kobieta wkasku dostala Posadę przy Watykanie . Pan K. też przyczynil się do zepsucia prawa w POlsce dokonując jego ratyfikacji i sie zaczelo hulaj dusza piekla nie ma .
~masztowiec
Nareszcie normalnieje.Religię wyrzucić ze szkół do domów parafialnych jako hobby.Kto chce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki