REKLAMA

Republika Czeska ma za granicą używać nazwy Czesko

2016-04-14 21:10
publikacja
2016-04-14 21:10

Na czwartkowym spotkaniu u prezydenta państwa Milosza Zemana członkowie najwyższych władz Republiki Czeskiej ustalili, że ma ona używać za granicą także jednowyrazowej nazwy Czesko - poinformował dziennikarzy po obradach minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek.

Republika Czeska ma za granicą używać nazwy Czesko / YAY Foto

Jak zaznaczył, do odpowiedniej bazy danych ONZ mają być wprowadzone jej przekłady i stanie się w ten sposób jasne, jak używać nazwy Czesko w językach światowych. W języku angielskim jej prawidłowy wariant to Czechia.

Według Zaoralka w ONZ zostanie złożona tak zwana nota werbalna z wnioskiem o opublikowanie przekładów nazwy Czesko na sześć języków. "Uzgodniliśmy z premierem (Bohuslavem Sobotką), że tę sprawę zatwierdzi rząd, ale ministerstwo zacznie już pracować na rzecz powiadomienia odpowiednich organów" - powiedział szef MSZ, dodając, że nota zostanie wysłana w ciągu tygodni, maksymalnie dwóch do trzech miesięcy.

"Była zgoda co do tego, że ministerstwo ma o tym informować, aby te nazwy znalazły się w bazach danych, gdyż dochodzi do zniekształceń i przekręceń" - wskazał Zaoralek.

W bazie danych ONZ każde państwo ma oficjalną polityczną nazwę, do której może ono dodać skróconą wersję geograficzną. Do nazw dołączone są ich przekłady na sześć oficjalnych języków ONZ - angielski, francuski, hiszpański, rosyjski, arabski i chiński. W bazie tej Republika Czeska ma obecnie tylko przekłady swej pełnej nazwy, praktyczniejszych w użyciu przekładów jej nazwy jednowyrazowej na razie brak. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~abc
żenujące - jak ktoś jest głupi bo ma problem z czech republik to jego problem.
idiotyczne działanie.
~nikt
Bardzo dobre działanie - będą mieli mniej do pisania, w skali roku ciekawe ile rbg to oszczędzi :) No i na tuszu i ogólnie same oszczędności. Dobrze, że takie działania podjęli!
~autor
A może Cześko? Prościej będzie zapowiadać delegacje: przyjechał Czesio.
~Husar
Polska powinna nazywać się Lechia, może zmienimy nazwę razem z Czechami?
~MM
Polska ładnie się nazywa. We wszystkich językach.
~stukacz
Czesko film. Czyżby odejście od ustroju republikanskiego?
~MM
Ciekawe spostrzeżenie!! Brawo! Tak naprawdę nie można tego wykluczyć w dłuższej perspektywie. Słowa często mówią.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki