Repatrianci wolą Niemcy i Rosję

Jak wynika z najnowszego raportu Fundacji Energia dla Europy, Polska nie jest atrakcyjnym krajem dla repatriantów - ujawnia "Rzeczpospolita".

Według ekspertów przez brak sensownych programów ułatwiających repatriantom powrót Polska traci cenny kapitał ludzki, którego z roku na rok coraz bardziej zaczyna brakować.

 Polacy zbiednieli względem strefy euro» Polacy zbiednieli względem strefy euro

Z danych MSW wynika, że do końca 2011 r. (ostatnie dostępne dane) w ramach repatriacji osiedliło się w Polsce 5215 osób. W roku 2011 wydano 178 wiz krajowych w celu repatriacji. Tymczasem poza granicami kraju mieszka obecnie od 1150 tys. Polaków (spis powszechny ZSRR z 1989 r.) do 2600 tys. osób (dane Wspólnoty Polskiej).

"Niska liczba Polaków powracających to skutek przerzucenia odpowiedzialności za zorganizowanie im życia na samorządy. A dla nich to kłopot, bo trzeba im zapewnić pracę, mieszkanie i zadbać o ich integrację z lokalną społecznością" tłumaczy Mirosław Bieniecki, szef Instytutu Studiów Migracyjnych.

W efekcie jeśli repatrianci decydują się już wyjechać, to wybierają Niemcy, gdzie mogą liczyć na wysokie zasiłki. "A jeśli nawet wybiorą Polskę, bardzo szybko wracają do Rosji, gdzie żyje im się często łatwiej niż tu" opowiada Bieniecki.

Więcej na http://www.rp.pl

(PAP)

tpo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mirta

Do czego ci repantryjanci mają wracać skoro ten kraj mam na myśli Polskę niczego nie gwarantuje ;wysokie bezrobocie i brak stabilizacji ,biurokracja,brak wsparcia dla matek,brak programów pro rodzinnych.Zaś robotnik ten co jest otrzymuje głodowe pensje za które nie można zwiazać końca z końcem .Więc młodzi szukają perspektyw zagranicą i z reguły znajdują tam rodza się nasze dzieci tyle ze nie bedą już Polakami ale Niemcami ,Anglikami ,Norwegami itd.Niestety o to co walczyła Solidarność zostało zmarnowane te rządy nie są w stanie uchronić nawet niszczenia naszego przemysłu stoczniowego ,górnictwa i wielu upadajacych zakładów które kiedyś dawały Polakom chleb .którego dziś w kraju brakuje i znów masowo musimy jezdzić za chlebem.Gdzie tu miejsce na repatriantów???Polska po prostu upada nie tylko gospodarczo,kraj się wyludnia,starzeje a my stajemy sie rezerwuarem taniej siły roboczej i jak zadbamy o turystyke to będziemy mogli obsługiwać turystów z Niemiec,Anglii ,Rosji i Ukrainy taka jest okrótna prawda o zielonej wyspie i dobrze zeby pan Tusk i inni rządzący i pchający się do koryta to dobrze zrozumieli i przestali dbać tylko o to aby im było dobrze i wielkiemu biznesowi z Nowego Jorku ,Rzymu ,Londynu ,Paryża czy TelAvivu który to biznes sie łasi gdy ma interes a jak co szybko się zwija a nam Polakom zostawia dziadostwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~JK

To jest następny dowód że polski naród chyli się ku upadkowi. Jeżeli nie potrafi wybrać spośród siebie ludzi którzy członków narodu chcących żyć w kraju nie potrafią przyjąć. A gdzie jest staropolskie przysłowie: Gość w dom Bóg w dom? To nie Polska już to "Europa" (nihilizmu).

! Odpowiedz
0 0 ~polskadogorynogami

Gdyby w Polsce rządzili Polacy to by Polacy mieszkali w Polsce. Jak jest każdy widzi.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil