REKLAMA

Reparacje wojenne. "Rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta"

2022-10-01 06:00
publikacja
2022-10-01 06:00

Myślę, że gdy działania ws. reparacji wojennych od Niemiec skonkretyzują się, rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. O wsparcie w tej sprawie zwrócił się do prezydenta poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Reparacje wojenne. "Rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta"
Reparacje wojenne. "Rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta"
fot. Joanna Składanek / / FORUM

Szrot pytany przez PAP, czy prezydent wesprze działania rządu ws. reparacji, odparł: "Myślę, że tak. Myślę, że jak one się skonkretyzują, a rząd powiedział, że będzie działał spokojnie i z rozwagą, może liczyć na pełne wsparcie pana prezydenta".

Prezydencki minister potwierdził też, że prezydent Duda spotkał się z Mularczykiem, który kierował zespołem odpowiedzialnym za przygotowanie raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. "Pan prezydent rozmawiał z panem posłem Mularczykiem o raporcie dotyczącym reparacji" - powiedział szef Gabinetu Prezydenta. "Co prawda, pan prezydent wcześniej otrzymał od rządu ten raport, ale też chciał porozmawiać z jego autorami" - dodał. Jak ocenił, było to "bardzo udane spotkanie".

Mularczyk powiedział PAP, że poprosił o spotkanie, by przekazać głowie państwa raport i porozmawiać na jego temat. Jak dodał, chciał także "poinformować o ustaleniach zespołu, o dalszych krokach na arenie krajowej, międzynarodowej, poinformować o tym, że rząd przygotowuje notę dyplomatyczną do rządu Niemiec".

Poseł PiS relacjonował, że podczas środowego spotkania z prezydentem zwrócił się do Andrzeja Dudy "o wsparcie i współpracę w tej ważnej dla Polski sprawie". "Oczywiście pan prezydent sprawę zna i popiera nasze stanowisko, podziękował też za pracę wszystkim ekspertom zespołu i obiecał, że będzie sprawę wspierał" - powiedział Mularczyk.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Mularczyk.

Dzień po prezentacji raportu wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, wkrótce ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ ann/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (3)

dodaj komentarz
talmudd
przecież to nie ma żadnego znaczenia - decyzje podejmują zymianie nad potomakiem.......LMAO
ehud
"Rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta" - bezcenne!
trolley
Czyli podpisze. Jak zawsze XD.

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki