Renault podejrzewane o oszukiwanie ws. norm silników diesla

Francuski producent samochodów Renault jest podejrzewany o fałszowanie wyników testów spalin - tak, by były zgodne z obowiązującymi normami dotyczącymi zanieczyszczenia środowiska. Takie wnioski płyną z raportu przesłanego do sądu w Paryżu.

(fot. REUTERS/Benoit Tessier / FORUM)

Autorzy 39-stronicowego dokumentu z Generalnej Dyrekcji do spraw Konkurencji, Konsumpcji i Ścigania Nadużyć stwierdzają, że koncern Renault wprowadzał w błąd klientów, przedstawiając im nieprawdziwe dane dotyczące zanieczyszczania powietrza. Firma fałszowała wyniki testów mających stwierdzić wydalanie trujących substancji do atmosfery. Inne informacje przedstawiano po próbach laboratoryjnych, a inne były rzeczywiste dane dotyczące samochodów przeznaczanych do sprzedaży.

Dyrekcja firmy zaprzecza zarzutom i twierdzi, że ma dowody na to, iż wszystko odbywało się zgodnie z normami, a stosowne dokumenty przedstawi w sądzie.

Według raportu, podobne praktyki dotyczące fałszowania danych Renault stosowało od 25 lat. Sprawa miałaby dotyczyć około 900 tysięcy samochodów, zarówno niektórych modeli silników Diesla, jak i benzynowych.

Jeden z ekspertów rynku motoryzacyjnego jest zdania, że jeśli te zarzuty się potwierdzą, to konsekwencje mogą być dla Renault bardzo poważne - dla pozycji firmy na giełdzie i dla sprzedaży, a w grę wchodzi również niezwykle wysoka kara finansowa. To może także uruchomić dochodzenia w innych krajach, bo Renault sprzedaje w Europie i na całym świecie.

Francuski rząd zlecił przeprowadzenia analiz i sporządzenia raportu po tym jak wybuchł skandal związany z samochodami Volkswagena w 2015 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/dabr

Źródło: IAR
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Master

Spadają osiągi jak ma 3 cylindry, 1,2 i turbo i zakuty we wszystko co możliwe i jeszcze musi się zmieścić w normach potrzebnych dla konsumentów jak dziura w moście.

! Odpowiedz
8 12 ~Ppp

Normy emisji są tak wyśrubowane, że nie da się ich dotrzymać bez kombinowania - wszyscy to robią, VW miał pecha, że go złapali jako pierwszego.
Pozdrawiam.

! Odpowiedz
1 13 ~seth

da się da, tylko spadną osiągi aut a to by źle wyglądało że nowy model jest ... gorszy. I dlatego nikt tego nie chce.

! Odpowiedz
2 6 ~Bugy odpowiada ~seth

Osiągi już od paru lat spadają.

! Odpowiedz
1 2 ~TamciPaństwoPłacą

Te normy wymyślili w Europie, by zlikwidować konkurencje z Europy wschodniej i Azji.
Kto winien?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.