Trzaskowski: Oskarżanie nas o chaos w edukacji jest bezczelnością

Oskarżanie nas o chaos w edukacji jest bezczelnością - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Prezydent ocenił też, że filozofia rządów PiS jest taka, żeby "wszystko scentralizować", a samorząd zostawić jako "wydmuszkę".

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Trzaskowski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" mówił o problemach Warszawy wynikających z reformy edukacji, którą wprowadził rząd PiS. Zapewnił, że miasto zrobiło wszystko, żeby zapewnić uczniom odpowiednia liczbę miejsc w szkołach średnich w związku z tzw. podwójnym rocznikiem. Odnosząc się do zarzutu "opieszałości" w przygotowaniu do przyjęcia przez warszawskie szkoły uczniów z podwójnego rocznika, stawianego mu przez polityków PiS, Trzaskowski stwierdził: "To bzdura, że można było lepiej się przygotować". Dodał, że w Warszawie przygotowania do przyjęcia podwójnego rocznika uczniów zaczęły się już dwa lata temu.

"Mówienie, że nie zrobiliśmy nic, jest bezczelnością" - ocenił prezydent Warszawy. Jego zdaniem za "chaos" w tegorocznej rekrutacji odpowiada rząd PiS, a samorząd może "tylko gasić pożar" i "minimalizować straty". Trzaskowski stwierdził, że miasto nie mogło wybudować nowych szkół tylko dla jednego tegorocznego rocznika, bo później szkoły te "świeciłyby pustkami". Ocenił też, że w Warszawie jest problem z zatrudnieniem nauczycieli, bo są oni słabo opłacani, a rząd podczas ostatniego strajku potraktował ich "z buta" i zostali obdarci z "prestiżu i godności".

Trzaskowski ocenił też, że samorządy dostają za małe subwencje od państwa na edukację, a większe pieniądze na ten cel rząd "uznaniowo" kieruje do tych samorządów, gdzie wyborcy głosują na PiS. Dlatego jak zapowiedział, Warszawa wraz z "większością" miast należących do Unii Metropolii Polskich, ale Związku Miast Polskich, przygotowują pozew przeciw Skarbowi Państwa o pokrycie kosztów reformy edukacji wprowadzonej przez PiS. Dodał, że niektóre samorządy obawiają się włączyć w pozew zbiorowy, bo nie chcą się "wychylać" albo "liczą na to, że zostaną lepiej potraktowane".

"Filozofia rządów PiS jest taka, by wszystko scentralizować, zabrać wpływy samorządom. Jak cos nie pasuje, to PiS zabierze sobie plac, kawałek miasta, ulice, z łamaniem prawa zmieni nazwy ulic, zabierze pieniądze, zabierze prerogatywy i zostawi samorząd jako wydmuszkę" - ocenił Trzaskowski. Dlatego - jak wyjaśnił - samorządowcy angażują się politycznie, bo wybory parlamentarne są dla nich ważne. Zdaniem Trzaskowskiego, jeżeli PiS je wygra to PiS zrobi "wszystko, żeby unieważnić w praktyce ten wybór, którego Polacy dokonali w czasie ostatnich wyborów samorządowych". 

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
22 9 mith21

PiS próbuje przerzucić bałagan i horror uczniów na samorządy. Tego nawet beton nie kupi.

! Odpowiedz
13 28 tanidran

Czegoś nie rozumiem. Poniżej cytat z artykułu.

Dodał, że w Warszawie przygotowania do przyjęcia podwójnego rocznika uczniów zaczęły się już dwa lata temu.

"Mówienie, że nie zrobiliśmy nic, jest bezczelnością" - ocenił prezydent Warszawy. Jego zdaniem za "chaos" w tegorocznej rekrutacji odpowiada rząd PiS, a samorząd może "tylko gasić pożar" i "minimalizować straty".

Mieli 2 lata na to aby się przygotować i Pan Trzaskowski nazywa to gaszeniem pożaru. Dziwnym trafem ma czas na strefę na Placu Bankowym za około 1 mln zł oraz na standardy WHO w szkołach. Znalazłem w internecie standardy WHO i je przeczytałem. Mam zachęcać dziecko do masturbacji. Dzięki za rady i edukację moich dzieci. Pan Trzaskowski ma dużo szczęścia, że się osobiście nie spotkaliśmy. Usłyszałby parę słów prawdy. A tu link do tego co zaczyna się dziać w szkołach.

https://www.tvp.info/42800851/dziennikarz-wyrzucony-z-turnieju-siatkowki-dla-osob-lgbt

Mały wyciąg z tekstu:

Zaznaczył także, że w szkole znajdował się baner z reklamą sauny z darkroomem, która „reklamuje się w internecie takimi promocjami jak: »nagi barman w czwartek«”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 15 jes

Typowa metoda pisu. Winny Tusk i PO :)
A Zalewska dzielnie walczy w Europie i jeszcze Pinokio ja chwali za reformę.

! Odpowiedz
3 18 and00

Co wy trollujecie z tym Tuskiem???\

Słowa o tym typie w artykule i komentarzach nie ma

! Odpowiedz
11 28 platformers

Fatalny gość, bez wyrazu i kręgosłupa, DNO !!!!

! Odpowiedz
15 33 --__hubert__---__--__--__--__-

pytam kto wybrał go na prezydenta , słoiki ?

! Odpowiedz
23 36 prosefor

Rzeczywiście, samorządy należy osłabić bo jeszcze doprowadzą nas do rozbicia dzielnicowego. Prezydenci dużych miast już czują się jak królowie na włościach.

! Odpowiedz
6 7 eagleeye

Sorry miał być @histeryk

! Odpowiedz
19 40 eagleeye

@husteryk takie pytanie ukończyłeś 8 klas podstawówki czy 6 klas podstawówki i 3 lata gimnazjum ???

Gimnazja to był najbardziej chory pomysł reformy edukacji. Więcej to szkody niż pożytku przyniosło.
19 roczników czyli blisko dwie dekady produkowano nam uczniów nic nie myślących i jedynie odpowiadających na pytania/zagadnienia "a,b,c lub d". To był styl szkolnictwa gimnazjalnego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 12 histeryk

Nie kończyłem, ale to nie gimnazja odpowiadają za słabość systemu edukacji, tylko rozwiązania ustawowe, na podstawie których tworzone są programy nauczania i zasady oceny. Takie same testy uczniowie rozwiązywaliby gdyby nie było gimnazjów - po prostu robiliby je w podstawówkach i liceach. Poza tym można było przywrócić system bez gimnazjów nie doprowadzając jednocześnie do dramatu, który obecnie mamy - rząd nie powinien winy za własną nieudolność zwalać na innych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil