Rekordy na rynku mieszkań. Wyniki najwyższe od 30 lat

W pierwszym półroczu br. oddano do użytkowania ponad 83 tysiące mieszkań - to najwyższy wynik w ciągu ostatnich 27 lat. Najmniej mieszkań oddano jak dotąd w roku '96 - wynika z danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

GUS pokazał kompleksowe wyniki dla rynku mieszkaniowego sięgające blisko trzech dekad wstecz. Na rosnącym krajowym rynku, gdzie przez większość analizowanego okresu dominowało budownictwo indywidualne, po 2010 roku coraz bardziej rośnie w siłę zasób mieszkań oddawanych do użytkowania z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. stanowiły one prawie 58 proc. ogółu, podczas gdy budownictwo indywidualne - 39 proc.

Od stycznia 2018 r. dane dotyczące efektów "budownictwa indywidualnego" realizowanego z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem zostały włączone do formy "budownictwo przeznaczone na sprzedaż lub wynajem"
Od stycznia 2018 r. dane dotyczące efektów "budownictwa indywidualnego" realizowanego z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem zostały włączone do formy "budownictwo przeznaczone na sprzedaż lub wynajem" (GUS)

Nominalnie liczba mieszkań oddanych do użytkowania łącznie w pierwszych dwóch kwartałach jest najwyższa w blisko 30-letniej historii, którą pokrywa danymi GUS. Jeszcze w 2002 roku na rynek trafiało blisko o połowę mniej mieszkań (42 794).

Rekordowy był również zeszły rok, kiedy liczba oddanych mieszkań sięgnęła poziomu 178,3 tysiąca - niemal dwukrotności wyniku z roku 2001. Statystyki rosną nieprzerwanie od 2014 r.

Po okresie wskazującym na boom na rynku nieruchomości ("Deweloperski boom - najlepszy kwartał w historii") i kredytów mieszkaniowych ("Boom na rynku hipotek trwa"), w ostatnim czasie z rynku docierają pierwsze sygnały studzenia euforii. W czerwcu mdm spadła wartość Indeksu BIK - Kredyty Mieszkaniowe o 8,3 pp. Również roczna dynamika przyrostu liczby wnioskodawców spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 13 vistor

@rekin1986 brakuje? pokaż mi najpierw ludzi którzy kupią te mieszkania. Po prostu, jak kogoś nie stać to nie ma mieszkania. Może jeszcze oczekujesz, żeby Ci dali mieszkanie?

! Odpowiedz
45 24 jasiek2017

Szkoda, ze nie napisali, ze w I polroczu deweloperzy rozpoczeli budowe mniejszej liczby mieszkan niz w 2017 roku. Wzrost cen robocizny, materialow budowlanych spowodowal podwyzke cen mieszkan i ostudzenie zakupow przez klientow. Za 1-2 lata bedziemy widzieli mniejsza sprzedaz mieszkan co moze sie przelozyc na jeszcze wieksze podwyzki. Klienci po 1-2 latach zaciskania zebow i zastanawiania sie co dalej beda zmuszeni kupowac po wyzszych cenach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 46 fred_

Zapewne tak bedzie jak napisales Jasku. Moze jeszcze dodasz, ze ceny wzrosna 40% w ciagu tych 2 lat i wtedy ludzie jeszcze bardziej sie rzuca na zakupy w strachu przed kolejnymi podwyzkami.
Jasiu, przeciez widac jak na dloni, ze pracujesz "w branzy".

! Odpowiedz
7 4 jasiek2017 odpowiada fred_

o 40% to nie wzrosna nie ma szans w 2 lata ale juz w 5-8 to zapewne tak bedzie. Z kazdym rokiem bedzie drozej. Pensje rosna to i rosnie cena m2. Zapewne jakas korekta bedzie ale to bedzie korekta w trendzie wzrostowym

A co do tego co widzisz. Powiedz mi jakie widzisz liczby na lotto. Mam nadzieje, ze chociaz tutaj bedziesz miec racje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 10 andrzejwaskez

A ten głupkowaty wykres to chyba poplecznicy króla Donalda wykreślili. Zaklinanie rzeczywistości trwa. A skutkiem jest to, że z niektórymi ludźmi nie da się rozmawiać bo powtarzają takie właśnie drobne wtręty, które niby nic nie znaczą ale dla świadomości prostego leminga to być albo nie być.

! Odpowiedz
2 29 jasiek2017

A tak wogole to co chciales napisac?

! Odpowiedz
2 2 dawspa

Bystrzacha z Ciebie ::P

! Odpowiedz
16 38 tomek_bankier

Przecież Polaków jest coraz mniej to dla kogo te mieszkania ? w '89 było 40 milionów, a teraz 37 milionów.

! Odpowiedz
7 42 jkl777

Widzisz kolego, ludzie do dobrego szybko sie przyzwyczajaja i wola mieszkac w 80m2 niz 40...

! Odpowiedz
12 30 tomaszjk

Dla Ukraińców i innych narodowości ze wschodu

! Odpowiedz