![Rekordowy wzrost cen, stłamszone złoto i przestraszony chiński smok [Wykresy tygodnia]](https://galeria.bankier.pl/p/9/5/c7edc6067e72a9-948-568-0-297-1564-938.jpg)
![Rekordowy wzrost cen, stłamszone złoto i przestraszony chiński smok [Wykresy tygodnia]](https://galeria.bankier.pl/p/9/5/c7edc6067e72a9-948-568-0-297-1564-938.jpg)
Drugi majowy tydzień kończymy zestawieniem najciekawszych wykresów z ostatnich dni. W tym tygodniu inflacja ponownie była odmieniana przez wszystkie przypadki. I to nie tylko w Polsce.
1. Rekordowy wzrost cen. Inflacja najwyższa od 24 lat
Główny Urząd Statystyczny zrewidował w górę odczyt inflacji CPI za kwiecień. Najwyższą od 24 lat inflację napędzały wzrosty cen we wszystkich kategoriach towarów i usług konsumpcyjnych.


2. Fed wraz z dolarem tłamszą złoto i srebro
Zna nami dwa miesiące zdecydowanego spadku notowań złota i srebra. Presję na spadek cen metali szlachetnych wywiera wiara inwestorów w Rezerwę Federalną oraz najmocniejszy od 20 lat dolar.


3. Węgierska inflacja urwała się analitykom
Pomimo obowiązywania cen maksymalnych na paliwa i niektóre artykuły spożywcze inflacja CPI na Węgrzech wzrosła mocniej, niż się tego spodziewała większość ekonomistów.


4. Chiński smok boi się amerykańskiego orła
W kwietniu eksport z Państwa Środka do Rosji pozostawał wyraźnie stłumiony. Chińczycy zapewne obawiają się konsekwencji ewentualnego naruszenia sankcji nałożonych przez Zachód. Jednocześnie rekordowy był import, napędzany przez płynącą szerokim strumieniem ropę naftową.


5. Państwo i Orlen wycisną akcjonariuszy Energi
Akcjonariusze Energi nie ustają w walce o godziwą wycenę posiadanych walorów. Nowe przepisy mają ułatwić wykup pozostałych akcji przez Orlen – uważają drobni inwestorzy energetycznej spółki. Zapadł już pierwszy wyrok w sprawie ściągnięcia spółki z giełdy.
6. Mocna podwyżka cen benzyn. ON nieco potaniał
Drugi tydzień maja przyniósł silne podwyżki cen benzyn oraz spadek detalicznych cen oleju napędowego. Oba rodzaje paliw są niemal rekordowo drogie i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec poprawie.


7. Spółki zarabiają na drogim węglu
Surowcowa hossa swoje apogeum osiągnęła kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę. Korekta cen przyszła na przełomie kwartałów, jednak jest szansa na wyższe kwotowania z uwagi na zakłóconą podaż – uważają eksperci Saxo Banku. Odczuwają to już klienci, którzy za węgiel muszą płacić coraz więcej.


8. Amerykańska inflacja znów przekroczyła oczekiwania ekonomistów
Kwiecień przyniósł długo wyczekiwane wyhamowanie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych – wynika z oficjalnych danych rządowych. Niemniej jednak amerykańska inflacja znów okazała się wyższa od szacunków większości analityków.


9. Inflacja w Czechach nadal szybko rośnie
Inflacja w Czechach nadal gwałtownie przyspiesza i jest już najwyższa od blisko 30 lat. Na tempo wzrostu cen za naszą południową granicą uwagę zwrócił ostatnio prezes NBP Adam Glapiński.


10. Fala frankowych pozwów
Banki notowane na warszawskiej giełdzie uczestniczyły w niemal 60 tys. indywidualnych sprawach „frankowych” na koniec 2021 r. Dynamika przyrostu liczby pozwów przyhamowuje, co widać również w niepełnych jeszcze danych za pierwszy kwartał 2022 r.


11. Gamedev na progu ogólnorynkowej bessy
Sektor producentów gier ma za sobą kilkanaście miesięcy spadków giełdowych kursów. Wyceny spółek są niżej o kilkadziesiąt procent, a rynki akcji dopiero stoją na pierwszych stopniach szerokiej ogólnoświatowej bessy. Tymczasem branża ma dalej zarabiać i rosnąć bez względu na wszystko.


aw
