Rekordowy wzrost cen, stłamszone złoto i przestraszony chiński smok [Wykresy tygodnia]

2022-05-14 06:00
publikacja
2022-05-14 06:00
Rekordowy wzrost cen, stłamszone złoto i przestraszony chiński smok [Wykresy tygodnia]
Rekordowy wzrost cen, stłamszone złoto i przestraszony chiński smok [Wykresy tygodnia]
fot. Master1305 / / Shutterstock

Drugi majowy tydzień kończymy zestawieniem najciekawszych wykresów z ostatnich dni. W tym tygodniu inflacja ponownie była odmieniana przez wszystkie przypadki. I to nie tylko w Polsce. 

1. Rekordowy wzrost cen. Inflacja najwyższa od 24 lat

Główny Urząd Statystyczny zrewidował w górę odczyt inflacji CPI za kwiecień. Najwyższą od 24 lat inflację napędzały wzrosty cen we wszystkich kategoriach towarów i usług konsumpcyjnych.

Bankier.pl na podstawie GUS

2. Fed wraz z dolarem tłamszą złoto i srebro

Zna nami dwa miesiące zdecydowanego spadku notowań złota i srebra. Presję na spadek cen metali szlachetnych wywiera wiara inwestorów w Rezerwę Federalną oraz najmocniejszy od 20 lat dolar.

Bankier.pl na podstawie danych Rezerwy Federalnej

3. Węgierska inflacja urwała się analitykom

Pomimo obowiązywania cen maksymalnych na paliwa i niektóre artykuły spożywcze inflacja CPI na Węgrzech wzrosła mocniej, niż się tego spodziewała większość ekonomistów.

4. Chiński smok boi się amerykańskiego orła

W kwietniu eksport z Państwa Środka do Rosji pozostawał wyraźnie stłumiony. Chińczycy zapewne obawiają się konsekwencji ewentualnego naruszenia sankcji nałożonych przez Zachód. Jednocześnie rekordowy był import, napędzany przez płynącą szerokim strumieniem ropę naftową.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

5. Państwo i Orlen wycisną akcjonariuszy Energi

Akcjonariusze Energi nie ustają w walce o godziwą wycenę posiadanych walorów. Nowe przepisy mają ułatwić wykup pozostałych akcji przez Orlen – uważają drobni inwestorzy energetycznej spółki. Zapadł już pierwszy wyrok w sprawie ściągnięcia spółki z giełdy.

Bankier.pl

6. Mocna podwyżka cen benzyn. ON nieco potaniał

Drugi tydzień maja przyniósł silne podwyżki cen benzyn oraz spadek detalicznych cen oleju napędowego. Oba rodzaje paliw są niemal rekordowo drogie i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec poprawie.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

7. Spółki zarabiają na drogim węglu

Surowcowa hossa swoje apogeum osiągnęła kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę. Korekta cen przyszła na przełomie kwartałów, jednak jest szansa na wyższe kwotowania z uwagi na zakłóconą podaż – uważają eksperci Saxo Banku. Odczuwają to już klienci, którzy za węgiel muszą płacić coraz więcej.

tradingview.com

8. Amerykańska inflacja znów przekroczyła oczekiwania ekonomistów

Kwiecień przyniósł długo wyczekiwane wyhamowanie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych – wynika z oficjalnych danych rządowych. Niemniej jednak amerykańska inflacja znów okazała się wyższa od szacunków większości analityków.

9. Inflacja w Czechach nadal szybko rośnie

Inflacja w Czechach nadal gwałtownie przyspiesza i jest już najwyższa od blisko 30 lat. Na tempo wzrostu cen za naszą południową granicą uwagę zwrócił ostatnio prezes NBP Adam Glapiński.

Bankier.pl na podstawie danych czeskiego urzędu statystycznego

10. Fala frankowych pozwów 

Banki notowane na warszawskiej giełdzie uczestniczyły w niemal 60 tys. indywidualnych sprawach „frankowych” na koniec 2021 r. Dynamika przyrostu liczby pozwów przyhamowuje, co widać również w niepełnych jeszcze danych za pierwszy kwartał 2022 r.

Bankier.pl

11. Gamedev na progu ogólnorynkowej bessy

Sektor producentów gier ma za sobą kilkanaście miesięcy spadków giełdowych kursów. Wyceny spółek są niżej o kilkadziesiąt procent, a rynki akcji dopiero stoją na pierwszych stopniach szerokiej ogólnoświatowej bessy. Tymczasem branża ma dalej zarabiać i rosnąć bez względu na wszystko.

Bankier.pl

aw

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
prezestak
Koniec dobrobytu cebulaki.
mirek6504
Odbije to się czkawką dla episkopatu
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grzegorzkubik
Cena dolara wzrosła stąd cena złota jest niższa. Ono jednak będzie rosło i indeksy też od piątku ruszyły. BTC też osiągnęło swój dołek.
zops
Nie chcieliście mi dać tych 1500 plus 16go marca a teraz drożyzna i nawet Ukrainki gryzą majtki z głodu.
od_redakcji
Jak byś chciał zniszczyć zachód i USA robił byś dokładnie to co światowe demony obecnie:
zops
No ale przecież jabłka staniały z 9.50 (kryzys pszczeli) do 3.50 (kryzys ukraiński) zł za kg w Biedronkach.
od_redakcji
Czytałem jak posłowie za-kredytowali się pod korek i teraz płaczą i marzą im się wakacje kredytowe - gamonie. A w takim razie jak musi zachodnia i nasza gim-baza wyglądać ? Uwierzyli w tani kredyt i że ceny mogą tylko wzrastać. Chwilowo aby zapobiec totalnej panice za-kredytowanego zachodu demony tłamszą złoto ale do czasu aż Czytałem jak posłowie za-kredytowali się pod korek i teraz płaczą i marzą im się wakacje kredytowe - gamonie. A w takim razie jak musi zachodnia i nasza gim-baza wyglądać ? Uwierzyli w tani kredyt i że ceny mogą tylko wzrastać. Chwilowo aby zapobiec totalnej panice za-kredytowanego zachodu demony tłamszą złoto ale do czasu aż kompletnie zobaczymy kto kąpał się na golasa. Przecież wszystkie czynniki prowadzące świat do zmiany systemu opartego o prawdziwe walory właśnie rozpoczynają swój bez-miłosierny marsz.
itso_ptymistyczna_inflacja
nic nierozumie z tego :D
drzaraza
To 60% podwyżki do dla tej koterii jest za mało?

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki