Ostatni pełny tydzień listopada obfitował w interesujące wydarzenia ze świata gospodarki. Większość danych nie napawała co prawda większym optymizmem (chciałoby się powiedzieć: już tradycyjnie), jednak w tunelu widać też pojedyncze światełka. Wszystkie najciekawsze dane podsumowaliśmy w formie 10 wykresów.


1. Rekordowy spadek realnych płac. Inflacja pożera podwyżki
Nominalnie „średnia krajowa” w październiku była o kilkanaście procent wyższa niż rok wcześniej. Oznacza to jednak, że w ujęciu realnym odnotowaliśmy rekordowy spadek wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.


2. Sprzedaż detaliczna ledwo się trzyma. Polacy zaczęli zaciskać pasa
Październik przyniósł zdecydowane wyhamowanie sprzedaży detalicznej w Polsce. Trudno się temu dziwić, skoro realne zarobki Polaków odnotowały rekordowo głęboki regres.


3. EuroPMI: nie jest dobrze, ale się nie pogorszyło
Listopad przyniósł stabilizację wskaźników PMI w strefie euro na recesyjnych poziomach. Niemniej jednak były to odczyty na ogół lepsze od oczekiwań analityków oraz z reguły nie gorsze niż w październiku.


4. Polski przemysł hamuje, a będzie gorzej
Po trzech miesiącach wzrostów wyrównanej sezonowo produkcji przemysłowej w październiku zmniejszyła się ona w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Analitycy przewidują, że na początku przyszłego roku produkcja znajdzie się na solidnych minusach.


5. Turcy ścięli stopy procentowe do jednocyfrowego poziomu
Tym razem świat nie był zaskoczony szaloną decyzją banku centralnego Turcji. Kolejna mocna obniżka stóp procentowych przy inflacji sięgającej 80 proc. jest przejawem monetarnego harakiri.


6. Analitycy przewidują gwałtowne hamowanie inflacji
Ekonomiści Credit Agricole zrewidowali swoją prognozę średniorocznej inflacji w Polsce w latach 2022-2023 do odpowiednio 14,4 proc. i 11,8 proc. z 14,5 proc. i 10,4 proc. wcześniej - wynika z najnowszego raportu banku. Ekonomiści oczekują, że CPI osiągnie lokalne maksimum na poziomie 19,8 proc. rdr w lutym, a następnie zacznie się obniżać w okolice 5 proc. rdr pod koniec 2023 r.


7. Rząd szuka pieniędzy. Jedno ze źródeł wysycha
Raptem 850 mln zł netto pozyskało we wrześniu Ministerstwo Finansów ze sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Papiery detaliczne przestały być istotnym źródłem finansowania budżetu państwa.


8. Ale Meksyk! "Efekt tequili" i mundialowa klątwa Polaków
Meksyk to kraj pełen kontrastów, ekonomicznych wzlotów i upadków oraz zmagający się z krwawą wojną narkotykową. Dziesiąte najludniejsze państwo świata to popularna turystyczna destynacja z plażami Morza Karaibskiego czy piramidami Majów i Azteków. To także ojczyzna tequili, której efekt w latach 90. odczuwalny był nawet w Argentynie.
9. Korekta napłynęła na rynek najmu, choć nie wszędzie
Po wielu miesiącach podwyżek średnich cen ofertowych najmu mieszkań październik przyniósł zmianę kierunku, w którym zaczęły podążać stawki - wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. W dół powędrowały zwłaszcza średnie kwoty wpisywane w ogłoszeniach najmu większych mieszkań, jednak w większości przypadków i tak były one wyższe niż jeszcze w sierpniu.
10. Coś "nie gra" na rynku paliw. Detaliści chcą ukryć wyższy VAT?
Pomimo silnego spadku cen w rafineriach nie doszło do adekwatnych obniżek przy dystrybutorach. Od dwóch tygodni operatorzy stacji zwiększają marże detaliczne, być może próbując ukryć efekty przywrócenia 23-procentowego VAT-u.

