REKLAMA

Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi. Kontrabanda zamiast ładunku desek

2021-02-22 06:02
publikacja
2021-02-22 06:02
Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi. Kontrabanda zamiast ładunku desek
Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi. Kontrabanda zamiast ładunku desek
/ KAS

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i Krajowej Administracji Skarbowej. Wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł.

Kierowcy ciężarówek pełnych kontrabandy wjeżdżali do Polski z Białorusi przez drogowe przejście graniczne w Kuźnicy (Podlaskie). Zatrzymano trzy osoby, oprócz obu kierowców - również ich zmiennika. Wszyscy są Polakami, zostali tymczasowo aresztowani - poinformowały w poniedziałek SG i KAS we wspólnym komunikacie.

Według danych obu służb, to największy - pod względem ilości i wartości - przemyt papierosów udaremniony na polskich przejściach granicznych.

Obie ciężarówki wjeżdżały do kraju razem i miały przewozić transporty desek; po szczegółowej kontroli okazało się, że w naczepach zamiast deklarowanego towaru są nielegalne papierosy. Część kontrabandy była ukryta w specjalnie zbudowanych "skrzyniach", które z zewnątrz wyglądały jak ułożone w naczepie deski. Wewnątrz takich skrytek były kartony pełne papierosów.

W jednej z naczep funkcjonariusze odkryli 927,5 tys. paczek papierosów z białoruską akcyzą, natomiast w drugiej - 918 tys. paczek. Łączna wartość tego towaru została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. "Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży (w Polsce) Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł" - poinformowano w komunikacie SG i KAS.

Śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadzi Podlaski Oddział Straży Granicznej. Mężczyźni podejrzani o udział w przemycie mają 19, 21, 55 lat; decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im nawet do 10 lat więzienia. Dla potrzeb tego postępowania zabezpieczone zostały papierosy i ciężarówki użyte do przestępstwa.

Dwa miesiące temu, również w wyniku wspólnej akcji obu podlaskich służb, zatrzymane zostały dwie inne ciężarówki z ogromnym przemytem papierosów; deklarowanym towarem były urządzenia wentylacyjne i płyty termoizolacyjne.

Wtedy było to łącznie 1,3 mln paczek o wartości szacowanej na 18,2 mln zł i wówczas był to największy taki przemyt, ujawniony podczas działań przez SG i KAS z województwa podlaskiego.

Kontrabanda ta ujawniona została w czasie kontroli na drogach. Prowadzone one były wówczas na terenie województwa mazowieckiego, a chodziło o walkę z przemytem nielegalnych migrantów, ukrywających się w naczepach ciężarówek. Po postawieniu zarzutów, kierowcy obu tych ciężarówek (Polak i Białorusin) zostali tymczasowo aresztowani.

Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób zarówno na drogach jak i przejściach granicznych na granicy z Białorusią - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Białoruś

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mikh
Ponieważ państwo 'polskie' działa wbrew interesom swoich obywateli, leci w ch... i o drogę nie pyta, każdy akt nieposłuszeństwa w postaci działania uderzającego w jego fiskalne interesy jest aktem patriotycznym. Mamy bezczynnie siedzieć, gdy sukinkoty skorumpowane przez MFW próbują narzucić pieniądz elektroniczny Ponieważ państwo 'polskie' działa wbrew interesom swoich obywateli, leci w ch... i o drogę nie pyta, każdy akt nieposłuszeństwa w postaci działania uderzającego w jego fiskalne interesy jest aktem patriotycznym. Mamy bezczynnie siedzieć, gdy sukinkoty skorumpowane przez MFW próbują narzucić pieniądz elektroniczny i centralny rejestr faktur?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki