Rekordowy dług publiczny Hiszpanii

Dług publiczny Hiszpanii wzrósł we wrześniu br. do rekordowego poziomu 1,17 bilionów euro - poinformowały w piątek władze narodowego banku tego kraju, Banco de Espana.

(fot. Rainer Unke / Vario Images)

Pomiędzy 1 a 30 września 2018 r. zadłużenie hiszpańskiej administracji publicznej zwiększyło się o 11,8 mld euro, osiągając historyczną wartość 1,17 bln euro. Oznacza to, że stanowi już ono 98 proc. PKB tego iberyjskiego kraju.

Władze narodowego banku Hiszpanii wskazały, że we wrześniu br. nastąpił drugi największy w tym roku wzrost zadłużenia w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Wyższa dynamika zadłużenia miała miejsce jedynie w styczniu, kiedy dług publiczny zwiększył się o ponad 12,1 mld euro - oszacowało kierownictwo Banco de Espana.

Władze narodowego banku Hiszpanii wskazały równocześnie, że pomiędzy marcem a czerwcem nastąpił jedyny w 2018 r. spadek zadłużenia hiszpańskiej administracji publicznej. Później uwidoczniła się tendencja zwyżkowa.

W ujęciu rocznym, między wrześniem 2017 r. a wrześniem 2018 r. dług publiczny Hiszpanii wzrósł o 41,5 mld euro, czyli o 3,6 proc.

W październiku Eurostat opublikował dane, z których wynika, że Hiszpania miała na koniec 2017 r. najwyższy wśród państw Unii Europejskiej deficyt administracji publicznej. Wyniósł on równowartość 3,1 proc. PKB. Na kolejnych miejscach pod względem ujemnego salda w budżecie znalazły się Portugalia (3 proc.), Rumunia (2,9 proc.), Francja (2,7 proc.) oraz Włochy (2,4 proc.). (PAP)

zat/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 abcx

Ile pomidorów i ogórków z Grecji lub Hiszpanii trzeba sprzedać żeby kupić jedno niemieckie auto?
Jak handlować z Niemcami skoro oni wprowadzają kolejne bariery na swoim rynku - płaca minimalna dla pracowników delegowanych, ustawa o opakowaniach itd.
Jak w takich warunkach może dalej funkcjonować Euro?

! Odpowiedz
1 22 h-b

Wina pseudo rządzenia polityków bez żadnej odpowiedzialności ! na kredyt i coraz bardzej obciążany kark całego społeczeństwa ...

! Odpowiedz
11 23 pull_up_terrain_ahead

Wina Niemców.

! Odpowiedz
6 10 jkendy

....no i dziennikarzy i rowerzystów

! Odpowiedz
6 15 silvio_gesell

Wina euro, które może opuścić granice Hiszpanii i nie wrócić do budżetu.

! Odpowiedz
5 6 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

Chyba każdy znał zasady przed rozpoczęciem gry.

! Odpowiedz
0 2 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Nie. Adenauer był świadomy, że wspólna waluta bez transferów fiskalnych będzie działać do pierwszego kryzysu i tylko przypuszczał, że w przyszłości pojawi się wola polityczna by to naprawić.

! Odpowiedz
0 0 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

Ale ja mówiłem o Hiszpanach i w zasadzie o całych peryferiach z ich rządami. Zawsze to lepiej pożycza na 0% niż na kilkanaście prawda? :)

! Odpowiedz
1 1 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

To jest w ich wykonaniu życie ponad stan, jeśli nie mają takiego przemysłu jak północ, to co się dziwisz że Euro ucieka.

Kluczowe pytanie - czyja to wina. Ja twierdzę że widziały gały co brały, Ty uważasz że kraje takie jak Grecja, Włochy czy Hiszpania to niewinne oszukane przez wszystkich małe dzieci. Bardzo Ci się dziwię ;) Jeśli sam spekulujesz, to czy winisz się jeśli wygrasz z rynkiem a reszta straci? :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Przecież Hiszpanie nie pożyczają na 0%, tylko na 1,7%, a kilka lat temu musieli pożyczać na 7% gdy centrum pożyczało na 2%. Cena pieniądza jest wyższa na peryferiach strefy euro i nie zależy to od rządów czy też wysiłków obywateli - bo państwa strefy euro nie mają kontroli nad polityką monetarną. Jak dla mnie, to od momentu gdy weszli do euro spełniając kryteria konwergencji, to ECB ma obowiązek utrzymywać konwergencję. W przeciwnym wypadku dysparytet realnych stóp jest niezgodny z zasadą swobodnego przepływu kapitału, bo on zawsze będzie dążył tam gdzie realne stopy są niższe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil